Terapie hiperbaryczne odbywające się w specjalnych komorach hiperbarycznych, które nazywane są też ciśnieniowymi lub tlenowymi, zyskują coraz większe zainteresowanie. Kiedy warto zdecydować się na taką sesję?
Komory hiperbaryczne wielu z nas kojarzą się z kosmicznymi technologiami. Jednak obecnie każdy z nas może wziąć udział w sesji odbywającej się w takiej komorze. Komory tego rodzaju pomagają w wielu różnych schorzeniach. Korzystają z nich między innymi sportowcy, osoby z urazami, oparzeniami, przewlekle chore, a także ci, którym zależy na lepszym samopoczuciu. Aktualnie w Polsce znajduje się wiele ośrodków dysponujących komorami ciśnieniowymi. W wybranych przypadkach sesje w komorach są refundowane przez NFZ.
Czym jest komora hiperbaryczna?
Są to specjalne komory, w których można regulować ciśnienie oraz zawartość tlenu w powietrzu. Wyróżniamy zarówno miękkie, jak i twarde komory hiperbaryczne, które pozwalają na uzyskanie innych parametrów ciśnienia oraz tlenu. Komory są jednoosobowe oraz wieloosobowe.
Pacjenci w komorze hiperbarycznej oddychają czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. To powoduje, że ich organizmy mogą działać efektywniej, szybciej się regenerują i lepiej działają.
Wskazania do korzystania z komór hiperbarycznych są różnorodne. Pacjenci są kwalifikowani do leczenia tego rodzaju przez lekarzy. Wśród przeciwwskazań do leczenia w komorach znajdują się głównie choroby układu oddechowego, ponieważ zbyt duża ilość tlenu we krwi może spowodować efekty niepożądane, także mogące zagrażać życiu.
Wskazania do sesji w komorach hiperbarycznych:
- trudno gojące się rany, na przykład po kontuzjach, radioterapii, w przebiegu stopy cukrzycowej
- zakażenia, martwice, przy rekonstrukcji tkanek zagrożonych martwicą
- owrzodzenia odleżynowe i troficzne w przebiegu niewydolności żylnej
- przewlekłe zapalenia kości
- rozległe oparzenia II i III stopnia
- zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenie)
- zakażenia bakteryjne
- przewlekłe choroby skóry, na przykład AZS, łuszczyca, rumień, wysypki
- głuchota idiopatyczna i głuchota po urazie akustycznym
- rozlane, złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego
Oprócz tych wskazań korzystanie z komory hiperbarycznej możliwe jest w wielu innych przypadkach. Tlenoterapia odbywająca się w komorze pomaga w spowolnieniu procesów starzenia, przy przewlekłym zmęczeniu, wspomaga rekonwalescencję po zabiegach, działanie układu krążeniowego i nerwowego.
Adresy ośrodków, w których możemy skorzystać z zabiegów w komorze hiperbarycznej, dostępne są przez internet.