Warto regularnie kontrolować poziom lipidów w swoim organizmie. Wyniki tego badania laboratoryjnego pomogą nam w diagnostyce różnych schorzeń!
Wysoki poziom lipidów, czyli tłuszczów w krwi jest powiązany nie tylko z chorobami układu krążenia, ale również inne dolegliwości. Aby określić ich poziom we krwi, wykonuje się specjalne badanie – lipidogram.
Lipidogram – co to jest?
Lipidogram to specjalne badanie krwi, podczas którego sprawdza się kilka parametrów:
- poziom całkowitego cholesterolu (TC)
- poziom „złego” cholesterolu LDL (low-density lipoprotein)
- poziom „dobrego” cholesterolu HDL (high-density lipoprotein)
- poziom triglicerydów – trójglicerydów (TG)
Nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać na wyższe ryzyko schorzeń serca i układu krwionośnego, na zagrożenie cukrzycą typu II, a także na choroby przewlekłe nerek.
Jak przygotować się do badania?
Badanie najlepiej wykonać na czczo, 12 godzin po ostatnim posiłku. W poprzedzającym dniu powinniśmy jeść potrawy lekkostrawne, nie głodować, nie podjadać nadmiernie, ponieważ może wpłynąć to na zafałszowanie wyniku.
W trakcie badania pobiera się próbkę krwi, która następnie przekazywana jest do dalszej analizy.
Wskazania do badania:
- u mężczyzn powyżej 40 roku życia i kobiet powyżej 50 roku życia
- choroby układu krążenia lub ich podejrzenie, w tym nadciśnienie tętnicze, miażdżyca
- rodzinne obciążenie chorobami serca i naczyń krwionośnych
- cukrzyca typu II
- palenie tytoniu
- otyłość
Wyniki lipidogramu – jak je zinterpretować?
Na wydruku z wynikami, który otrzymamy z laboratorium, znajdziemy także normy, dlatego możemy od razu zobaczyć, czy wyniki mieszczą się w normach.
Wysoki poziom cholesterolu „złego”, czyli LDL, cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów przy jednoczesnym niskim poziomie cholesterolu „dobrego” HDL wskazuje na wyższe ryzyko chorób – wynik ten wymaga konsultacji z lekarzem.
Regulacja poziomu lipidów we krwi możliwa jest dzięki odpowiednim lekom, ale nie można zapominać także o tym, że szczególne znaczenie ma prowadzony przez pacjenta tryb życia – należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowej diecie. Wtedy leczenie farmakologiczne może nie być konieczne!