Interaktywna

Blog informacyjny

Nieruchomości

Podsumowanie roku 2012 na rynku nieruchomości

Na rynku nieruchomości rok 2012 był niewątpliwie ciekawy, jednak dla pośredników i deweloperów niezbyt udany. Ceny na przestrzeni dwunastu miesięcy spadły w stosunku do roku poprzedniego o około 5% jeśli chodzi o rynek wtórny. Również ceny u deweloperów znacznie spadły a branża dodatkowo stara się zachęcić nowych klientów do nabywania nowych mieszkań poprzez różnego rodzaju promocje i rabaty. Wielu sprzedawców proponuje częściowe spłaty kredytów. Niektórzy ofiarowują vouchery do sklepów budowlanych. Wpływ na taką sytuację ma nie tylko kryzys. Wraz z końcem roku 2012 wygasł program „Rodzina na swoim” który w znacznym stopniu nakręcał popyt. Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego rekomendowała by kredyty mogły być zaciągane na nie dłużej niż 25 lat, co utrudniło wielu potencjalnym klientom zakup.

Kolejną rzeczą wartą wspomnienia jest zapowiedź ministra Gowina o uwolnieniu 49 zawodów. Jednym z nich jest pośrednik nieruchomości. Odbiło to się szerokim echem w środowisku, które uważa, że obniży to jakość usług oferowanych przez biura nieruchomości. Zwolennicy otwarcia zawodu twierdzą natomiast, że pośrednicy walczą o swoje interesy, nie chcąc dopuścić większej liczby osób, które zajmowały by się tym fachem.

Na rynku łódzkim, po paru latach stagnacji pod kontem dużych inwestycji w Łodzi widać oznaki zmian na lepsze. Przed kryzysem który przyszedł do nas przed końcem pierwszej dekady tego wieku, widać było spore zainteresowanie inwestorów. Później biznes odwrócił się od miasta ze względu na niepewną sytuację na rynkach finansowych. W drugiej dekadzie, impuls do rozwoju nie pochodzi z prywatnych inwestycji, a z pieniędzy budżetu państwa, kasy miejskiej oraz zewnętrznych dotacji. Wielkie inwestycje w postaci Nowego Centrum Miasta wraz z nowym Dworcem Fabrycznym, który w całości, wraz z infrastrukturą, ma znajdować się pod ziemią, tunelu łączącego centrum z dworcem Łódź Kaliska, trasą górna, która odciąży południe miasta z ruchu tranzytowego oraz budowa trasy W-Z, jak również autostrady i drogi szybkiego ruchu w województwie, mogą być swego rodzaju kołem zamachowym do dalszego rozwoju regionu. Widać to już w postaci utworzenia stałego połączenia kolejowego – towarowego z Chinami. Dlatego też, jeśli sytuacja finansowa na rynkach globalnych znacząco się nie pogorszy, możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość i czekać na zakończenie wielomiliardowych inwestycji.

nieruch_tlo_3