Interaktywna

Blog informacyjny

Dom i wnętrze

Rodzaje drzwi wejściowych. Drewno, stal, tworzywo.

W sprzedaży można znaleźć obecnie dużo różnych modeli drzwi wejściowych. Zanim jednak wybierze się odpowiedni model, warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów, aby znaleźć ten najlepszy – najbardziej trwały, ciepły, bezpieczny, atrakcyjny wizualnie. Na te parametry w dużej mierze ma wpływ materiał, z którego wykonuje się drzwi zewnętrzne. Jaki będzie perfekcyjny?

Drzwi zewnętrzne produkuje się obecnie przede wszystkim z materiałów takich jak PCV, czyli z tworzyw sztucznych, z drewna, które towarzyszy człowiekowi od wieków, a także ze stali, która często kojarzona jest z drzwiami przemysłowymi, ale również ma zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym. Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety i wady tych typów drzwi – zapraszamy do ich sprawdzenia przed zakupem!

Drzwi z drewna

Drewno jest jednym z często stosowanych materiałów na drzwi zewnętrzne, ale jest też dość drogie. Drzwi drewniane wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem, dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną, a także trwałością. Od środka najczęściej wykańczane są blachą metalową, która powoduje, że są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia.

Niestety, chociaż obecnie dostępne w sprzedaży drzwi drewniane są specjalnie impregnowane, to jednak z czasem będą wymagał regularnej konserwacji, zwłaszcza wtedy, gdy narażone są bezpośrednio na czynniki pogodowe, na przykład deszcz, śnieg, promieniowanie UV.

Drzwi stalowe

Mają wszechstronne zastosowanie i mogą być używane także w domach jednorodzinnych. Dla dodatkowej estetyki wykańczane są foliami drewnopodobnymi, dlatego można dopasować je indywidualnie do aranżacji wnętrza i wyglądu budynku. Drzwi stalowe cechują się trwałością, odpornością na uszkodzenia, są łatwe eksploatacji i nie wymagają dodatkowych prac konserwacyjnych. Mogą być też antywłamaniowe. Są tańsze od drzwi drewnianych, ale droższe od modeli z PCV.

Główną wadą drzwi stalowych jest ich dość duży ciężar, jednak przekłada się on na większą stabilność drzwi. Przy zakupie drzwi stalowych warto sprawdzić, czy są one dobrze zaizolowane, ponieważ zimą przy dużych mrozach, mogą przemarzać.

Drzwi z tworzywa

To obecnie popularny model drzwi, najczęściej wykonany z PCV. Główne zalety drzwi z tworzywa to ich dobre parametry termoizolacyjne, dźwiękochłonne, lekkość oraz łatwość do utrzymania w czystości. Podobnie jak przy drzwiach z drewna stosuje się w nich rdzeń z blachy. Z zewnątrz mogą być one wykończone na różne sposoby, na przykład foliami imitującymi drewno.

Główne wady drzwi z PCV to ich mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia, dlatego też mogą łatwiej się niszczyć. Wtedy, gdy zostaną uszkodzone, ich naprawa może być niemożliwa, dlatego może być konieczne zakupienie nowego modelu.