Interaktywna

Blog informacyjny

Technika

Obróbka przez frezowanie CNC

Nowoczesne technologie weszły również w dziedzinę obróbki materiałów. Obecnie zamiast ręcznie obsługiwanych maszyn coraz częściej stosuje się te sterowane komputerowo, które potrafią nie tylko automatycznie, ale również bardzo precyzyjnie wykonać rozmaite przedmioty. Jedną z często stosowanych technik jest obróbka CNC. Na czym polega ta metoda i kiedy sprawdza się najlepiej?

Frezowaniem nazywa się czynność polegającą na obróbce skrawaniem, w przypadku której ruch obrotowy wykonywany jest przez narzędzie – frez. Do prowadzenia frezowania wykorzystuje się urządzenia nazywane frezarkami. W użyciu są różnego rodzaju frezarki, na przykład jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, poziome, pionowe, uniwersalne, do drewna.

Dzięki frezowaniu można stworzyć różnego rodzaju elementy zawierające głównie rowki, gwinty, koła zębate, co związane jest ze specyfiką tego rodzaju urządzenia. Przedmioty powstałe wskutek frezowania mogą znaleźć zastosowanie między innymi jako elementy maszyn, elementy modelarskie, produkty stosowane w reklamie zewnętrznej, uchwyty, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich, ponieważ metoda ta jest naprawdę wszechstronna.

Metoda frezowania możliwa jest w materiałach takich jak:

  • metale – między innymi stal, aluminium, mosiądz
  • tworzywa sztuczne, kompozyty, materiały piankowe, plexi
  • lite drewno i materiały drewnopochodne, na przykład płyty laminowane, sklejka, HDF, MDF
  • styrodur
  • włókno węglowe

 Obecnie w użyciu oprócz standardowych frezarek obsługiwanych ręcznie znajdują się też urządzenia sterowane numerycznie, czyli CNC (Computerized Numerical Control). Skrót ten odnosi się do układu sterowania numerycznego, który bazuje na mikrokomputerze. W ten sposób urządzenie może być dowolnie zaprogramowane, aby stworzyć automatycznie przedmiot zgodnie z projektem.

 Najważniejsze zalety frezowania CNC:

  • o wiele lepsza precyzja pracy w tworzeniu zróżnicowanych elementów
  • szybsza realizacja wyrobów, także o bardzo skomplikowanych kształtach
  • wysoka powtarzalność frezowanych przedmiotów, dlatego można wykonać je w długich seriach bez obawy o różnice pomiędzy poszczególnymi z nich
  • większe bezpieczeństwo dla operatora urządzenia
  • łatwiejsza obsługa urządzeń CNC za pośrednictwem graficznego interfejsu użytkownika

Aby można było wykonać przedmiot techniką frezowania CNC, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie właściwego projektu – jest to tak zwana faza projektowania wspomaganego komputerowo, czyli CAD. Stosuje się wtedy specjalistyczne oprogramowanie. Kolejnym etapem jest przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyn wykorzystywanych w pracy, czyli CAM. Ostatnim etapem, czyli właściwym wykonaniem przedmiotu jest faza CNC.

Obecnie usługę taką jak frezowanie CNC oferuje w Polsce wiele firm, które dysponują nowoczesnym zapleczem. Zapewniają one często swoim klientom kompleksowe usługi wraz z projektowaniem czy pomocą w projektowaniu, wykonaniem dokumentacji technicznej oraz usługami innego rodzaju obróbki. Adresy warsztatów wyposażonych w nowoczesne frezarki, a także sprzedawców urządzeń tego rodzaju znaleźć można już teraz przez internet.