Interaktywna

Blog informacyjny

Budownictwo

Rekuperacja w domu – czym jest i jak działa?

Domy tworzone z wykorzystaniem najnowszych technologii są bardzo ciepłe i szczelne, ale jednocześnie zapewniają mieszkańcom dostęp do świeżego powietrza. Są też o wiele tańsze w utrzymaniu od domów budowanych tradycyjnymi metodami. Jednym z systemów, który stosowany jest w nowoczesnym budownictwie coraz częściej, jest rekuperacja. Czym jest rekuperacja ciepła w domu i jak działa?

Rekuperacja to proces polegający na odzyskaniu energii termicznej gazów wylotowych, aby następnie wykorzystać ją ponownie. Proces ten zachodzi w różnych urządzeniach, które nazywane są rekuperatorami. Wykorzystywane są one też w domach jednorodzinnych oraz w innych budynkach w układach wentylacji mechanicznej.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja bazuje na ruchu powietrza napędzam przez urządzenie – rekuperator. Pozwala on na stałą kontrolę ruchu powietrza, które jest nawiewane i usuwane z pomieszczeń, a także na odzyskanie ciepła z nagrzanego powietrza w domu. Jako że powietrze to jest brudne, to znaczy jest nasycone dwutlenkiem węgla oraz wilgotne, rekuperacja oczyszcza je i nawiewa z powrotem jako czyste i świeże.

Najważniejsze zalety rekuperacji:

  • pozwala na wymianę zużytego powietrza na świeże
  • zmniejsza koszty eksploatacyjne budynku
  • powoduje oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach przez jego filtrację
  • działa właściwie nawet przy otwartych oknach
  • zużywa niewielką ilość energii elektrycznej
  • działa automatycznie, dlatego nie wymaga ingerencji użytkowników
  • można regulować intensywność jej działania
  • pracuje niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych

polecamy: http://sprawnawentylacja.pl/rekuperacja/

Rekuperator pozwala na uzyskanie wszystkich tych korzyści poprzez swoją specyficzną budowę. Wyposażony jest on w wymiennik ciepła, który znajduje się w centrali wentylacyjnej, a także w dwa wentylatory oraz filtry.

W rekuperatorze spotykają się dwa strumienie powietrza, to znaczy powietrze ogrzane i zanieczyszczone, które ma opuścić budynek, a także powietrze czyste z zewnątrz, które jest jednak chłodniejsze. Gdy oba te strumienie, czyli wywiewany z budynku i nawiewany, spotkają się w wymienniku, wtedy możliwe jest przekazanie ciepła z powietrza wywiewanego, czyli ciepłego, do powietrza nawiewanego, czyli zimnego.

Jako że w rekuperatorach stosuje się też dodatkowe filtry powietrza, możliwe jest uzyskanie wysokiego stopnia jego czystości. Filtry potrafią zatrzymywać nawet niewielkie cząsteczki, na przykład alergeny, pyłki roślin, sadzę, zarodniki grzybów. Należy przy tym pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów.

Gdzie zamówić rekuperator?

Najczęściej rekuperatory montowane są w nowych budynkach wykorzystujących ekologiczne technologie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby system wykonać w obiektach starszych. Konieczne może być wtedy przeprowadzenie szerzej zakrojonych prac, niemniej jednak oszczędności i komfort, jakie można uzyskać z rekuperacją, są tego warte.

Dokładne adresy i oferty firm, które zajmują się prowadzeniem usług projektowania i wykonawstwa instalacji wentylacji z rekuperacją można znaleźć już w tej chwili przez internet.