Interaktywna

Blog informacyjny

Dom i wnętrze

Różne metody cyklinowania parkietów – jaka jest najlepsza?

Każda podłoga z drewna naturalnego, nawet tego najbardziej twardego, po czasie będzie wymagała renowacji. W tym celu przeprowadza się proces nazywany cyklinowaniem, który polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy drewna, odkrywając jego oryginalne piękno.

Cyklinowanie oferowane jest obecnie przez wiele firm działających w branży parkieciarskiej. To usługa, którą wykonuje się zarówno po ułożeniu nowego parkietu czy podłogi z desek z litego drewna, jak i również w celu odnowienia nawierzchni, która straciła swoje pierwotne piękno. Do cyklinowania używa się najczęściej specjalnych szlifierek taśmowych oraz szlifierek kątowych, a dla uzyskania ostatecznego szlifu – szlifierko-polerek.

Kiedy warto cyklinować posadzkę z drewna?

Najlepiej wtedy, gdy nie wygląda już zbyt ładnie. Zwykle zabieg tego rodzaju potrzebny jest po 5-10 latach w zależności od intensywności korzystania z podłogi. Poprzez cyklinowanie możemy usunąć łuszczący się lakier, niewielkie rysy oraz wgłębienia, a te głębsze także mogą być potem uzupełnione. Także szlifowanie zlikwiduje przebarwienia w drewnie.

Pamiętajmy o tym, że jeżeli mamy w domu albo w mieszkaniu stary parkiet albo podłogę drewnianą, która nie wygląda najlepiej, zanim zdecydujemy się na panele czy płytki ceramiczne pomyślmy o cyklinowaniu. Odnowiona podłoga z drewna naturalnego będzie wyglądała zachwycająco!

Jak cyklinuje się podłogi drewniane?

Aktualnie stosuje się dwie metody cyklinowania parkietów – to cyklinowanie tradycyjne, maszynami bez worka, a także popularniejsze obecnie cyklinowanie bezpyłowe z użyciem maszyn z wbudowanym workiem zbierającym pył.

Do cykliniarki dołącza się odpowiednie taśmy albo papiery szlifujące o różnych granulacjach. Rozpoczyna się od taśm lub papierów z większą granulacją, a wykańcza się nawierzchnie tymi o drobnej granulacji oraz tarczami i papierami polerskimi. Wobec tego możemy uzyskać bardzo estetyczny efekt gładkiej podłogi.

Wszelkiego rodzaju miejsca niedostępne dla cykliniarek, na przykład narożniki, krawędzie przy listwach, schody, cyklinuje się z użyciem mniejszych maszyn z nakładkami szlifującymi – najczęściej to szlifierki krawędziowe albo urządzenia wielofunkcyjne mające funkcję szlifowania. Małe detale można też wyszlifować ręcznie.

Gdy w podłodze znajdują się ubytki na większą głębokość niż szlifowanie – 1-3 milimetry, wtedy konieczne będzie również ich uzupełnienie. W tym celu stosuje się specjalne masy albo płyny, które łączy się z pyłem powstającym podczas cyklinowania. W ten sposób wygląd podłogi w miejscach ubytków będzie taki sam. Na koniec podłoga jest wykańczana przez lakierowanie albo olejowanie.

Gdzie skorzystać z usługi cyklinowania?

Usługi cyklinowania parkietów oferuje obecnie wiele firm – ich adresy możemy sprawdzić już teraz przez internet. Najlepiej zdecydować się na usługi cyklinowania bezpyłowego, ponieważ wtedy po zakończonej pracy nie musimy męczyć się z usuwaniem dużej ilości pyłu osiadającego na ścianach, meblach i innych nawierzchniach.

Zatem wtedy, gdy chcesz odnowić podłogę drewnianą, postaw na cyklinowanie – to usługa, która pozwoli na odzyskanie pięknej podłogi niskim kosztem!