Interaktywna

Blog informacyjny

Biznes

Dla kogo EXPO 2022?

Już w listopadzie 2017 r. okaże się kto zorganizuje światową wystawię Expo 2022. O organizację wystawy stara się Rzeczpospolita Polska, w Łodzi, której tematem przewodnim miałaby być rewitalizacja miast. Drugim kandydatem do roli gospodarza Expo 2022 jest także jeden ze stanów USA – Minnesota, której z tematyką wystawy ma być wellnnes i dobre samopoczucie. Natomiast trzecim kandydatem jest Argentyna, która chce zorganizować wystawę w Buenos Aires, poświęcić ją innowacjom i kreatywności.

Wystawy takie jak Expo są organizowane na całym świecie, na których kraje prezentują swój dorobek kulturalny, techniczny lub naukowy. Na czele wystawy Expo stoi Międzynarodowe Biuro Wystaw, które ocenia, który kraj przystąpi do organizacji Expo. Delegacja Biura Wystaw weryfikuje za każdym razem wniosek kandydata, przyjeżdżając do kraju, w których ma by się odbyć Expo.

W Łodzi wystawa Expo miałaby zostać zorganizowana w kwartale Kopcińskiego, Tuwima, Kilińskiego, Narutowicza na terenie Nowego Centrum Łodzi. Teren ten ma wielkość 30 hektarów, czyli wystraczającą ilość do postawienia pawilonów. Według włodarzy miasta Łodzi, budynki z terenu w których miałoby odbywać Expo 2022 w 80 procentach pozostaną po wystawie na miejscu. Część z nich będzie mogła być rozebrana i przeniesiona w inne miejsca, aby mieszkańcy Łodzi mogli wykorzystać je na obiekty sportowe lub kulturalne. Na terenie przeznaczonym na Expo ma powstać 20 pawilonów, w których miałoby się pomieścić około 30-40 państw z całego świata. Po zakończeniu wystawy część pawilonów maiłaby zostać przekształcona na biurowce lub apartamenty mieszkalne, dzięki dobudowanym nowym kondygnacjom. Dlatego ważne jest wcześniejsze przygotowanie odpowiednich fundamentów.

Expo 2022 ma potrwać trzy miesiące. Natomiast koszt wybudowania pawilonów w Łodzi ma być podobno niższy niż Expo w Saragossie zorganizowane w 2008 r., na które wydano prawie 2 miliony euro. Jednakże Hiszpania musiała stworzyć dodatkową infrastrukturę jak kolej gondolowa i budowa mostu, gdyż wystawę wykonano na polach uprawnych.

Delegacja Biura Wystaw odwiedziła Łódź w kwietniu 2017 r., która oceniła czy miasto i Polska jest gotowe na organizację wystawy Expo 2022. Po sugestiach delegacji wprowadzono kilka uzupełnień do aplikacji takich jak wizualizacja pawilonów czy informacja na temat bazy hotelowej.

Dlaczego Łódź i  Polska wybrała na temat przewodni rewitalizację? Ponieważ degradacja obszarów miejskich dotyka wielu miast w Europie i na całym świecie. Dlatego Łódź chce wykorzystać szansę i zaprezentować swoje dotychczasowe dokonania, będzie to również ciekawy temat dla innych miast, które zajęły się problemem degradacji i zrewitalizowały swoje obszary miejskie.