Interaktywna

Blog informacyjny

Zdrowie

Komora hiperbaryczna w leczeniu chorób

Terapie hiperbaryczne odbywające się w specjalnych komorach hiperbarycznych, które nazywane są też ciśnieniowymi lub tlenowymi, zyskują coraz większe zainteresowanie. Kiedy warto zdecydować się na taką sesję?

Komory hiperbaryczne wielu z nas kojarzą się z kosmicznymi technologiami. Jednak obecnie każdy z nas może wziąć udział w sesji odbywającej się w takiej komorze. Komory tego rodzaju pomagają w wielu różnych schorzeniach. Korzystają z nich między innymi sportowcy, osoby z urazami, oparzeniami, przewlekle chore, a także ci, którym zależy na lepszym samopoczuciu. Aktualnie w Polsce znajduje się wiele ośrodków dysponujących komorami ciśnieniowymi. W wybranych przypadkach sesje w komorach są refundowane przez NFZ.

Czym jest komora hiperbaryczna?

Są to specjalne komory, w których można regulować ciśnienie oraz zawartość tlenu w powietrzu. Wyróżniamy zarówno miękkie, jak i twarde komory hiperbaryczne, które pozwalają na uzyskanie innych parametrów ciśnienia oraz tlenu. Komory są jednoosobowe oraz wieloosobowe.

Pacjenci w komorze hiperbarycznej oddychają czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. To powoduje, że ich organizmy mogą działać efektywniej, szybciej się regenerują i lepiej działają.

Wskazania do korzystania z komór hiperbarycznych są różnorodne. Pacjenci są kwalifikowani do leczenia tego rodzaju przez lekarzy. Wśród przeciwwskazań do leczenia w komorach znajdują się głównie choroby układu oddechowego, ponieważ zbyt duża ilość tlenu we krwi może spowodować efekty niepożądane, także mogące zagrażać życiu.

Wskazania do sesji w komorach hiperbarycznych:

  • trudno gojące się rany, na przykład po kontuzjach, radioterapii, w przebiegu stopy cukrzycowej
  • zakażenia, martwice, przy rekonstrukcji tkanek zagrożonych martwicą
  • owrzodzenia odleżynowe i troficzne w przebiegu niewydolności żylnej
  • przewlekłe zapalenia kości
  • rozległe oparzenia II i III stopnia
  • zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenie)
  • zakażenia bakteryjne
  • przewlekłe choroby skóry, na przykład AZS, łuszczyca, rumień, wysypki
  • głuchota idiopatyczna i głuchota po urazie akustycznym
  • rozlane, złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego

Oprócz tych wskazań korzystanie z komory hiperbarycznej możliwe jest w wielu innych przypadkach. Tlenoterapia odbywająca się w komorze pomaga w spowolnieniu procesów starzenia, przy przewlekłym zmęczeniu, wspomaga rekonwalescencję po zabiegach, działanie układu krążeniowego i nerwowego.

Adresy ośrodków, w których możemy skorzystać z zabiegów w komorze hiperbarycznej, dostępne są przez internet.