Interaktywna

Blog informacyjny

Społeczeństwo

Wzrost liczby spraw rozwodowych na przestrzeni ostatnich lat

Jeszcze nigdy polskie małżeństwa nie rozwodziły się tak często jak teraz. Wprawdzie nadal nie dorównujemy liderom w tym rankingu, czyli Portugalczykom czy Czechom, ale w ostatnich latach wzrost liczby rozwodów w Polsce jest zauważalny.

Eksperci wskazują, że pierwszy kryzys małżeński pojawia się zwykle okresie od 3 do 5 lat po ślubie. Wówczas najczęściej pojawiają się zdrady, małżonkowie mają trudności w dogadaniu się, mogą pojawiać się też inne problemy, na przykład alkoholizm. W efekcie, co roku w Polsce rozwodzi się około 66 tysięcy małżeństwa na 181 tysięcy zawartych związków. Oznacza to, że wskaźnik rozwodów wynosi aż 36,7 procent, a jeszcze dekadę temu wynosił tylko 25 procent.

 

Dlaczego Polacy się rozwodzą?

Wśród najczęstszych przyczyn rozwodów znajdują się niezgodność charakterów pomiędzy małżonkami, zdrada, nadużywanie alkoholu, przemoc, również naganny stosunek do członków rodziny czy problemy finansowe.

Według badań GUS, które zostały przeprowadzone w 2013 roku, statystycznie na rozwód częściej decydują się osoby bezdzietne lub z jednym dzieckiem, które mają około 40 lat, pochodzą z miasta i mają wykształcenie średnie lub zawodowe. W Polsce małżeństwo rozpada się średnio po około 14 latach. Eksperci wskazują, że mniejsza liczba rozwodów wśród osób z wyższym wykształceniem wynika głównie z ich edukacji, szerszego światopoglądu oraz skuteczniejszego dobierania się w pary.

Według badań prowadzonych nad prawdopodobieństwem rozwodu większa szansa na rozejście się pojawia się wtedy, gdy panna młoda była w ciąży w momencie zawierania małżeństwa, gdy w małżeństwie wychowuje się dzieci z poprzednich związków, gdy pojawiają się kłopoty finansowe lub ciężka choroba. Dzieci zmniejszają prawdopodobieństwo rozwodu, ale tylko wtedy, gdy są małe i mają do 2. roku życia.

Czy rozwód zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Każdą sytuację musimy traktować indywidualnie, dlatego trudno wskazać, kiedy rozwód jest ostatecznym wyjściem z problemu, a kiedy jeszcze istnieje możliwość uratowania małżeństwa. W przypadku problemów nie do przeskoczenia dla jednego z małżonków, na przykład zdrady czy niezgodności charakterów, nawet separacja nie jest w stanie dać odpowiednich rezultatów i uratować małżeństwa.

Gdy małżonkowie mają trudności w dogadaniu się, ale nie są jeszcze całkowicie przekonani o konieczności rozwodu, wówczas mogą udać do psychoterapeuty na terapię par. Nierzadko pojawiające się problemy z pomocą profesjonalnego psychoterapeuty są łatwiejsze w rozwiązaniu i rozwodu można uniknąć.