Interaktywna

Blog informacyjny

Budownictwo

Skuteczne metody docieplania domów jednorodzinnych

Termomodernizacja domu jednorodzinnego jest w stanie przynieść znaczne oszczędności w zużyciu paliw stałych lub innych źródeł energii. Obecnie standardowo przeprowadza się docieplenia budynków. Wykonuje się je również w przypadku starszych budynków. Jakie są najskuteczniejsze metody na termomodernizację?

Obecnie stosowane materiały dociepleniowe pozwalają na uzyskanie bardzo niskiego współczynnika przenikania ciepła – oznacza to, że dom jest dobrze zaizolowany i w związku z tym nie wymaga tak dużej ilości energii cieplnej do ogrzania. Dzięki nim można tworzyć również tak zwane domy niskoenergetyczne, na przykład pasywne, które wymagają jedynie niewielkiej ilości energii. To powoduje, że rachunki w takich właśnie domach są wielokrotnie niższe od tych w standardowym budownictwie.

Styropian i wełna mineralna – najpopularniejsze materiały izolacyjne

Zdecydowanie najczęściej wybieranym materiałem termoizolacyjnym jest styropian, czyli ekspandowany polistyren. Dostępny jest w formie płyt o różnej grubości. Jest twardy, odporny na działania wody, ale może się odkształcać. Jest ławy w obróbce i, co najważniejsze, tani, co powoduje, że kupowany jest najczęściej.

Wełna mineralna powstaje ze skał bazaltowych lub ze szkła. Kamień lub piasek poddawane są topieniu w temperaturze rzędu 1400 stopni Celsjusza, a potem rozdmuchiwaniu, co powoduje, że powstają z nich niewielkie włókna, które nasączane są żywicą organiczną i utwardzane i formowane w maty. Wełna mineralna ma nieco gorsze parametry izolacyjne od styropianu, a także jest cięższa, więc wymaga odpowiedniej podbudowy. Za to bardzo dobrze tłumi i nie pali się, a także jest paroprzepuszczalna i odporna na odkształcenia.

Inne metody termoizolacji budynków

Oprócz powyższych dwóch popularnych metod termoizolacji możemy również skorzystać z innych, mniej standardowych.

Zaliczają się do nich między innymi polistyren ekstrudowany (XPS) – dość drogi, ale przy niedużej grubości ma bardzo dobry współczynnik ciepła, perlit ekspandowany, czyli granulat szklany, który ma podobne właściwości do wełny mineralnej, pianka poliuretanowa, którą nanosi się metodą natryskową.

Spotyka się też takie materiały dociepleniowe jak włókna celulozowe tworzone z makulatury, które są wdmuchiwane między elementy konstrukcyjne. Możemy też wybrać korek – jest to naturalny, ale drogi materiał dociepleniowy. Naturalną metodą termoizolacji jest te wełna, która stosowana jest do poddaszy użytkowych.

Wobec tego przy doborze odpowiedniej metody dociepleniowej warto sprawdzić oferty różnych producentów i wybrać najlepsze materiały.