Interaktywna

Blog informacyjny

Prawo

Zdjęcia do dowodu – aktualne wymogi dotyczące fotografii do dokumentów

Chcesz wyrobić dokument tożsamości taki jak dowód osobisty albo paszport? W takim przypadku konieczne jest dostarczenie do urzędu odpowiedniego zdjęcia. Fotografie dokumentowe możemy wykonać aktualnie w niemalże każdym studiu fotograficznym. Jakie są aktualne wymogi dotyczące tego rodzaju zdjęć?

W ostatnich latach miały miejsce duże zmiany dotyczące zdjęć dokumentowych – początkowo dotyczyły one zdjęć do paszportów, a teraz również obejmują zdjęcia do dowodów osobistych. Zdjęcia te muszą spełnić określone warunki zawarte w przepisach prawa. Gdy do urzędu przyniesiemy fotografię, która nie będzie ich spełniała, wówczas nie zostanie ona przyjęta przez urzędnika.

Fotografie do dokumentów – ogólne informacje

Przede wszystkim zdjęcie dostarczone do urzędu w celu uzyskania dowodu osobistego lub innego dokumentu powinno spełniać wymogi oraz powinno być aktualne. Przepisy wskazują, że zdjęcie nie powinno być wykonane na dłużej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dokument.

Na zdjęciu osoba nie powinna mieć okularów z ciemnymi szkłami, nakrycia głowy ani innego rodzaju przedmiotów, które mogłyby utrudnić jej rozpoznanie (pojawiają się dodatkowe wyłączenia, na przykład wtedy, gdy nakrycia głowy wymaga religia). Zdjęcie do dokumentu powinno prezentować całą głowę, a twarz powinna zajmować na nim 70-80 procent miejsca. Zdjęcie powinno też prezentować wizerunek nie dalej niż do górnej części barków.

Zdjęcia nieprawidłowe:

 • nienaturalny wyraz twarzy, na przykład uśmiech, śmieszna mina
 • przekrzywiona głowa
 • zdjęcie z półprofilu
 • zbyt mała lub zbyt duża twarz na zdjęciu
 • włosy nachodzące na brwi
 • perspektywa żabia – od dołu albo ptasia – od góry
 • przesunięcie twarzy zbyt blisko jednej z krawędzi zdjęcia
 • zdjęcie z efektem „czerwonych oczu”
 • zakryte, zamknięte oczy lub nieskierowanie oczu w obiektyw
 • biżuteria zasłaniająca owal twarzy
 • ubrania zasłaniające twarz, na przykład kaptur

Tło do zdjęta powinno być białe, oświetlone jednolicie, nie powinno mieć żadnych cieni oraz elementów ozdobnych. Twarz także powinna być dobrze oświetlona – odblaski nie powinny być widoczne na twarzy czy na włosach.

Warto przy tym wskazać, że jeżeli fotografia do dokumentu została wykonana w prawidłowy sposób, ale ze względu na chorobę, wypadek albo cechy fizyczne osoba nie spełnia powyższych wymogów, wówczas urząd może zaakceptować taką fotografię.

Zdjęcia na papierze mają być kolorowe i mają mieć format 35 mm (szerokość) na 45 mm (wysokość). Jeżeli wniosek składany jest w postaci elektronicznej, plik powinien mieć minimum 492 x 610 pikseli i wielkości do 2,5 MB.

Gdzie wykonać zdjęcie do dokumentu?

Jeżeli chcesz zdecydować się na wykonanie zdjęcia do dowodu osobistego lub innego zdjęcia do dokumentu, adresy studiów fotograficznych znajdziesz już teraz on-line. Najczęściej nie ma potrzeby umawiania się na wykonanie zdjęć – ich przygotowanie trwa przeważnie około 10 minut. Zdjęcia są od razu drukowane i gotowe do odbioru. Możemy też dostać je na płycie, aby w razie potrzeby łatwo je dodrukować.