Interaktywna

Blog informacyjny

Technika

Czym jest druk sublimacyjny

Zjawisko sublimacji to proces fizyczny polegający na przemianie fazowej, w której ciało stałe przechodzi bezpośrednio w stan gazowy z pominięciem ciekłego. Jest ono wykorzystywane we współczesnym druku cyfrowym, gdzie technika sublimacji stanowi metodę stosowaną do przenoszenia grafiki i obrazów o wysokiej jakości na powierzchnie pochodzenia polimerowego. Technikę tę wykorzystuje się do odwzorowywania za pomocą druku tekstu i obrazów na przedmiotach i materiałach promocyjnych, takich jak kubeczki, podkładki, koszulki.

Druk sublimacyjny posiada wyjątkowe właściwości; obraz uzyskany w tej technice jest niezwykle wyrazisty, sprawia wrażenie „wdrukowanego” w tkaninę, w dotyku nie sposób rozpoznać, że coś zostało na nią naniesione. Za taki spektakularny efekt odpowiada proces fizyczny, na którym  metoda się opiera. Cały proces sublimacji zachodzi w termo-prasie, gdzie podczas przyciskania wzoru do tkaniny barwnik ulega podgrzaniu i zmienia stan skupienia ze stałego na gazowy. Włókna poliestrowe otwierają się pod wpływem temperatury i absorbują tusz barwiący. Ten zaś przenika do ich wnętrza nie osadzając się jedynie na powierzchni tkaniny, co dzieje się przy zastosowaniu innych metod nadruku. W momencie, gdy ustaje działanie wysokiej temperatury włókna poliestrowe zamykają się jednocześnie trwale adaptując barwnik. Tusze sublimacyjne wiążą się tylko z włóknami poliestrowymi, na tkaninach bawełnianych technika ta nie ma tak wyrazistego w efekcie zastosowania. Druk sublimacja udaje się także na materiałach mieszanych, z mniejszą niż stuprocentowa zawartością poliestru, pamiętać jednak należy, że im większy procent włókien syntetycznych w materiale, tym odwzorowanie będzie żywsze w barwach, gdyż więcej tuszu wniknie w tkaninę. Dodatkowo stosując druk sublimacyjny najlepsze efekty uzyskamy na materiałach białych – kolory i ich odcienie będą najbardziej wyraziste. Dzieje się tak dlatego, że barwniki sublimacyjne są półprzezroczyste, na efekt końcowy koloru ma zatem zawsze wpływ odcień  zastosowanego tła.

Do zalet druku sublimacyjnego bez wątpienia zaliczyć należy jego trwałość, powstały obraz nie pęka, nie spiera się i nie blaknie. Co istotne, proces ten nie jest kosztowny, nie wymaga też nakładu pracy czy czasu. Wzory, które mają być przeniesione na tkaninę, można tworzyć i przerabiać posługując się standardowym oprogramowaniem komputerowym, a kolorystyka uzyskanych obrazów jest w zasadzie niczym nieograniczona.

Przy współpracy: piotrekitomek.pl