Interaktywna

Blog informacyjny

Nieruchomości

No co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania pod wynajem

Inwestowanie w rynek nieruchomości to gwarantowany długoterminowy zysk, jak przekonują specjaliści w zakresie inwestycji. Dotyczy to również mieszkań, które z czasem zwiększają swoją wartość i pod kątem bezpieczeństwa uznawane są za pewną lokatę środków. Zanim jednak zdecydujemy się na zakupienie nieruchomości, powinniśmy pamiętać o tym, że nie każda z nich da nam oczekiwane zyski w krótkim terminie. O czym powinniśmy pamiętać?

W zależności od miasta rentowność mieszkań pod inwestycję wynosi od około 3 do 7 procent. Według badań najbardziej opłaca zakupienie się nieruchomości w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. To właśnie w nich popyt na nieruchomości na wynajem jest największy, co pozwala na ustalenie wysokiej stawki czynszu.

Lokalizacja to klucz
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wartość nieruchomości jest jej lokalizacja. Ma ona także bardzo duże znaczenie w kontekście wynajmu mieszkania. Gdy nastawimy się na wynajem dla studentów, najlepiej, aby lokal znajdował się w pobliżu uczelni lub w innym dobrze skomunikowanym miejscu. Złym wyborem będą z kolei dzielnice niecieszące się zbyt dobrą sławą. Warto przy tym pamiętać, że najlepiej zainwestować w nieruchomość położoną blisko swojego domu, aby można było do niej łatwo dojechać.

Plany rozwoju w okolicy
Jeżeli chcemy kupić mieszkanie pod wynajem, musimy przygotować się na długoterminową inwestycję. Wobec tego powinniśmy sprawdzić nie tylko obecny stan infrastruktury, ale również plany rozwoju w okolicy. Jeżeli w pobliżu mieszkania planowana będzie obwodnica czy uciążliwy zakład pracy, wtedy jego wartość natychmiast spadnie.

Metraż mieszkania
Generalnie mniejsze mieszkania pozwalają na lepszy zarobek niż w przypadku mieszkań o dużej powierzchni. Oczywiście, zależy do też od faktu, na jakich klientów jesteśmy ukierunkowani. Studenci często wynajmują mieszkania większe, aby potem podzielić się opłatami. Najlepiej wybierać wtedy mieszkania bez przechodnich pokojów, gdy kupujemy mieszkanie wielopokojowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Ponadto powinniśmy pamiętać o detalach. Potencjalnych najemców mogą odstraszać wysokie koszty utrzymania. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości z ogrzewaniem centralnym, ponieważ ogrzewanie elektrycznej czy gazowe jest drogie. Powinniśmy też odpowiednio przygotować mieszkanie, aby odpowiadało ono oczekiwaniom wynajmujących – najlepiej postawić na uniwersalny styl oraz praktyczne aranżacje, aby pozwolić klientom na dopełnienie przestrzeni zgodnie ze swoim pomysłem.