Interaktywna

Blog informacyjny

Motoryzacja Zakupy

Giełdy samochodowe – czy w dobie internetu mają szansę na przetrwanie?

W latach dziewięćdziesiątych giełdy samochodowe były oblegane przez tych, którzy chcieli sprzedać lub kupić samochód. Te w dużych miastach w weekendy przyciągały tysiące odwiedzających dziennie. Dzisiaj jednak giełdy są coraz rzadziej spotykane. W dobie internetu, gdy ogłoszenia motoryzacyjne mamy na wyciągnięcie ręki, powoli tracą swoją rację bytu.

Każdy, kto miał okazję być na giełdzie samochodowej przed laty, na pewno pamięta ten niezwykły klimat. Dla wielu wyjazd na giełdę był jak święto. Można było nie tylko pooglądać auta i dobić targu, ale również coś zjeść, zagrać w karty czy nawet skorzystać z usług biur detektywistycznych.

Od momentu, w którym Polska weszła do Unii Europejskiej, giełdy zaczęły zapełniać się autami sprowadzanymi z innych krajów. Jednocześnie bardzo popularne stają się portale internetowe, które pozwalają na zamieszczanie ogłoszeń on-line, coraz więcej osób zaczyna mieć dostęp do sieci, a tym samym zainteresowanie giełdami samochodowymi maleje.

Obecnie giełdy istnieją nadal i pozwalają na zakupienie czy sprzedaż auta. Jednak jest ich znacznie mniej niż przed laty. Wiele z nich, aby przetrwać, dołączyły do dużych sieci, zaczęły prezentować swoją ofertę także przez internet. Jednak ogromna konkurencja powoduje, że zainteresowanie autogiełdami jest dzisiaj nikłe. Wprawdzie w weekendy pojawia się na nich więcej osób, ale liczba aut, a tym samym kupujących i sprzedających jest mniejsza.

Dzisiaj, gdy zajrzymy na giełdy samochodowe, nie znajdziemy już tak wielu aut jak przed laty. Dominują przede wszystkim te zagraniczne, sprowadzane do nas z Zachodu. Wiele z nich ma tablice wywozowe czy komisowe. Możemy przebierać zarówno w samochodach niemieckich, jak i tych azjatyckich. Znajdziemy też stragany z częściami. Nie musimy jednak wcale od razu jechać na giełdę. Wiele z nich ma swoje strony internetowe, gdzie możemy sprawdzić dostępne pojazdy. Ponadto ogłoszenia samochodów prezentowanych na giełdach także znajdziemy przez internet na popularnych portalach ogłoszeniowych.

Wobec tego w dzisiejszych czasach, gdy chcemy kupić auto, giełdy samochodowe są tylko jedną z dostępnych opcji. Najczęściej korzystamy z internetu, gdzie na wyciągnięcie ręki mamy oferty z całej Polski, a wyszukanie odpowiedniego pojazdu zajmie nam znacznie mniej czasu niż udanie się na giełdę. Także pojazdy możemy obecnie kupować w salonach dealerskich, gdzie mamy mniejsze ryzyko trafienia na oszukany model. Ci, którzy chcą z kolei sprzedać swój samochód, mogą skorzystać z błyskawicznych skupów aut, które pozwalają na przeprowadzenie transakcji nawet w jeden dzień.