Interaktywna

Blog informacyjny

Wyposażenie wnętrz

3 sposoby montażu zlewozmywaków kuchennych

Montaż zlewozmywaka w blacie nie jest bardzo skomplikowany. Musimy jednak pamiętać o tym, że sposób jego zamocowania jest zależny przede wszystkim od rodzaju zlewozmywaka. O czym powinniśmy pamiętać?

Zanim zakupimy zlewozmywak kuchenny, powinniśmy sprawdzić, jak jest on montowany w blacie. Zlewozmywak można zwykle osadzić samodzielnie, jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia, ale czasami lepiej powierzyć to ekspertom w tej dziedzinie.

Pamiętaj! Przy doborze zlewozmywaka należy zwrócić uwagę na szerokość szafki, nad którą ma być on zamontowany. Powinna nam zapewnić wystarczającą ilość miejsca na komorę główną i ewentualnie komorę dodatkową.

Zlewozmywak kuchenny możemy zamontować na 3 sposoby:

  • jako zlewozmywak nakładany
  • jako zlewozmywak wpuszczony w blat
  • jako zlewozmywak podwieszany

Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą te rodzaje montażu? Jakie są ich wady i zalety? Zapraszamy do sprawdzenia!

Zlewozmywak nakładany

To najbardziej popularny sposób montażu – jest praktyczny, łatwy i nie niesie ze sobą wysokich kosztów, ponieważ zlewozmywaki tego rodzaju możemy kupić w niskich cenach.

Zlewozmywak jest umieszczany bezpośrednio na szafce – bez blatu. Nakładamy boki zlewozmywaka na dopasowaną rozmiarowo szafkę i przykręcamy wkrętami dla stabilizacji. Montaż można przeprowadzić samodzielnie – z wykorzystaniem podstawowych narzędzi.

Zlewozmywak wpuszczony w blat

To coraz bardziej popularne zlewozmywaki, które przeznaczone są do wbudowania – wpuszczenia w blat. Do montażu potrzebujemy otworu wyciętego w blacie, odpowiadającego wymiarom komory zlewozmywaka – najczęściej wraz z nim otrzymujemy schemat do wycięcia otworu.

Do montażu będziemy potrzebowali wyrzynarki, którą wytniemy otwór pod zlewozmywak, a także narzędzi, aby zamontować go w otworze. Jest on przymocowywany specjalnymi klamrami, które stabilizują go w miejscu i zabezpieczają przed przesuwaniem się.

Zlewozmywak podwieszany

Ta metoda montażu jest najbardziej wymagająca i złożona – zlewozmywaki podwieszane, inaczej określane także jako podbudowane, są montowane od spodu blatu. Także konieczne jest wycięcie odpowiedniego otworu, a następnie zamocowanie go dołączonymi elementami – zaciskami, zapinkami albo kołkami.

Takie zlewozmywaki montuje się tylko w blatach wykonanych z materiałów nienasiąkliwych, na przykład granitowych. Gdy dojdzie do rozchlapania wody, znajduje się ona bezpośrednio na blacie, więc użycie drewna nie jest zalecane. Dużą zaletą takich zlewozmywaków jest jednak swoboda projektowania i estetyka – wyglądają bardzo nowocześnie i elegancko.