Interaktywna

Blog informacyjny

Budownictwo

Cegła klinkierowa – lepsza od licowej?

Cegły możemy zakupić obecnie w wielu wariantach do wyboru – możemy zdecydować się na te licowe, ale do dyspozycji mamy też cegły klinkierowe. Czym dokładnie różnią się te dwa rodzaje cegieł ceramicznych i jakie mają zastosowanie?

Pod pojęciem cegły ceramicznej znajduje się kilka różnych typów cegieł produkowanych z glin i wypalanych w wysokich temperaturach. Cegły te używane są od wieków – początkowo produkowane były ręcznie, następnie maszynowo. Dzisiaj cegły te możemy znaleźć w wielu wariantach do wyboru – także o różnych właściwościach.

Cegły ceramiczne możemy podzielić na różne typy pod względem ich cech geometrycznych, stopnia wypalenia, a także zastosowanych surowców. Dwoma popularnymi typami cegieł z ceramiki są cegły licowe oraz cegły klinkierowe. Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą?

Cegła licowa – inna niż klinkierowa

Często cegły licowe są mylnie określane mianem klinkierowych i terminy te stosowane są zamiennie. W rzeczywistości jednak oznaczają one dwa inne materiały, o odmiennych właściwościach.

Główne różnice pomiędzy cegłami licowymi a klinkierowymi dotyczą wytrzymałości tych materiałów. Wynika to z faktu, że cegła klinkierowa jest wypalana w znacznie wyższej temperaturze niż cegła licowa, ponieważ dochodzi ona aż do 1300 stopni Celsjusza. Dzięki temu wyroby klinkierowe radzą sobie o wiele lepiej w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, między innymi w mrozie czy w wilgoci.

W przypadku klinkieru maksymalna nasiąkliwość wynosi około 6%, z kolei produkty licowe mają nasiąkliwość na poziomie nawet około 10%. Gorsza nasiąkliwość, a także mniej korzystne parametry wytrzymałościowe powodują, że cegły licowe są mniej trwałymi materiałami budowlanymi.

Cegła klinkierowa – wytrzymalsza, ale droższa

Wobec tego cegła klinkierowa jest najlepszym wyborem dla tych osób, które poszukują bardziej trwałego, odpornego materiału, który będzie w stanie posłużyć przez dłuższy czas.

Z drugiej jednak strony powinniśmy pamiętać o tym, że klinkier jest droższy od cegły licowej. Za jedną cegłę klinkierową będziemy musieli zapłacić od około 1,5 złotego do nawet około 4 złotych w zależności od jej wymiarów oraz typu, a także producenta. Ceny w różnych składach i sklepach budowlanych mogą się nieznacznie różnić. Warto pamiętać także o tym, że do ceny musimy doliczyć także materiały dodatkowe takie jak chemia budowlana.

Do zapoznania się ze swoją ofertą cegieł klinkierowych oraz innych materiałów z klinkieru zaprasza firma Klinkier-bud. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: klinkierbud.pl.