Interaktywna

Blog informacyjny

Motoryzacja

Kupujesz auto używane? Sprawdź 5 rzeczy, na które warto uważać

Większość Polaków decyduje się na zakupienie samochodu używanego – to najkorzystniejsza opcja pod kątem ceny, ponieważ używane auto możemy znaleźć praktycznie na każdą kieszeń. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sprawdź razem z nami 5 rzeczy, na które warto uważać przy takich transakcjach!

  1. Zbyt niska cena

Podejrzanie niska cena może być super okazją, ale również może być wstępem do dużych kłopotów.

Często niskie ceny wynikają z faktu, że samochód ma jakieś wady – jeśli nie techniczne, to prawne, na przykład pochodzi z kradzieży i sprzedający chce pozbyć się go jak najszybciej. Warto zatem uważać na te oferty, w których ceny są znacznie niższe niż dla pojazdów z tego samego rocznika.

  1. Zardzewiała karoseria i podwozie

Wielu kupujących nie zwraca na to tak dużej uwagi, ale w rzeczywistości jest ona w stanie powiedzieć nam bardzo dużo o stanie pojazdu. Gdy w karoserii, a także w podwoziu pojawiają się dziury, w takim przypadku oznacza to, że będzie on wymagać szeregu dodatkowych wydatków. Rdza często pojawia się na progach, może także być widoczna pod uszczelkami.

Gdy auto już w momencie zakupu jest pordzewiałe, oznacza to, że pewnie nie posłuży nam zbyt długo, albo będziemy musieli wydać bardzo dużo na doprowadzenie go do właściwego stanu.

  1. Zakup bez jazdy próbnej

Kolejna kwestia to decydowanie się na kupno samochodu bez odbycia jazdy próbnej. Jeśli udało nam się znaleźć ciekawy model i jesteśmy przekonani do kupna, nigdy nie decydujmy się na podpisanie umowy bez przejechania się pojazdem nawet na niewielkim dystansie.

W trakcie jazdy próbnej możemy posłuchać pracy silnika i innych układów i na tej podstawie określić, czy pojazd jest w dobrym stanie technicznym. Także dowiemy się wtedy, czy po prostu auto dobrze się prowadzi. Gdy sprzedający nie chce nam przekazać auta na jazdę próbną, zrezygnujmy z zakupu.

  1. Niesprawdzenie auta w bazie

Obecnie samochody wpisywane są do specjalnych baz, do których dostęp możemy uzyskać całkowicie przez internet.

Podstawowa baza, z której warto skorzystać to baza dostępna pod adresem HistoriaPojazdu.gov.pl, z której możemy pobrać bezpłatny raport z CEP – Centralnej Ewidencji Pojazdu. W bazie znajdziemy dane techniczne pojazdu, jego dokumenty, historię pojazdu z datami badań technicznych, także informacje o stanie licznika (od 2014 roku) oraz informacje o tym, czy pojazd nie jest kradziony.

  1. Zakup bez podpisania umowy

Nigdy nie decydujmy się na zakupienie samochodu używanego bez wcześniejszego sygnowania umowy ze sprzedającym – to zabezpieczenie transakcji, które pomoże nam wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy.