Interaktywna

Blog informacyjny

Biznes

Czy warto inwestować w sztukę?

W poszukiwaniu coraz to lepszych metod inwestycji pieniędzy wiele osób zwraca się w stronę sztuki. Czy to dobry sposób na ulokowanie oszczędności?

Sztuka od wieków jest w cenie. Dzisiaj dzieła jednych z najbardziej znanych twórców osiągają niebotyczne ceny na aukcjach na całym świecie. W związku z tym sztuka również może być doskonałym sposobem na inwestycję posiadanych oszczędności.

Jak jednak na sztuce można zarobić najwięcej? Czy każda transakcja jest opłacalna? W końcu, gdzie kupować dzieła? Czy lepsze są specjalne aukcje sztuki, a może lepiej poszukiwać dzieł bezpośrednio u twórców?

Jak zarobić na sztuce?

Przede wszystkim na sztuce zarobimy wtedy, gdy będziemy w posiadaniu takich dzieł, które przedstawiają sobą wysoką wartość. W tej dziedzinie rozwiązania są dwa:

  • kupowanie kosztownych dzieł znanych twórców, które z czasem tylko zyskają na swojej wartości jeszcze bardziej
  • zainwestowanie w młodą sztukę, czyli w dzieła mało popularnych artystów, które mają jednak szansę na wzrost wartości w przyszłości

Bezpieczniejszym wyborem jest kupowanie dzieł znanych już autorów, ponieważ ponosimy wtedy niższe ryzyko. Z drugiej jednak strony musimy wtedy przygotować się na dość duży wydatek.

W związku z tym interesującą propozycją jest poszukiwanie artystów młodych, ale przyszłościowych, których dzieła możemy na razie kupić w niskich cenach, ale potem możemy zarobić na nich krocie. Oczywiście, zakładając, że ich ceny pójdą w górę.

Gdzie kupować sztukę?

Aktualnie najczęściej dzieła kupowane są w domach aukcyjnych – prowadzone przez nie aukcje sztuki odbywają się obecnie nie tylko stacjonarnie, ale również przez internet. Z takiej oferty można skorzystać obecnie w serwisie internetowym Artbidy, który zrzesza szerokie grono polskich artystów wystawiających tam swoje dzieła, ale znajdziemy tam także dzieła z innych zakątków świata.

Zatem inwestycja w sztukę może być przyszłościowym wyborem – dzięki zakupieniu dzieł nie tylko wspieramy artystów, ale również możemy sami nieźle na tym zarobić!

Kupuj na: aukcje sztuki