Interaktywna

Blog informacyjny

Technika

Do czego może prowadzić nadmierna wilgoć w pomieszczeniach?

Właściwy poziom wilgoci ma obecnie bardzo duże znaczenie w wielu pomieszczeniach – gdy pary wodnej będzie zbyt dużo, może przełożyć się to nie tylko na mniejszy komfort ich użytkowania, ale również na poważniejsze niebezpieczeństwo dla przebywających w nich osób oraz dla konstrukcji budynku.

Odpowiedni poziom pary wodnej w pomieszczeniach ma duże znaczenie – kluczowe jest uzyskanie balansu pomiędzy nadmierną suchością powietrza a jego zbyt wysoką wilgotnością. Szczególnie niebezpieczne jest nadmierne zawilgocenie pomieszczeń w obiektach, które niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach może powodować:

  • skraplanie się pary wodnej na oknach i innych przeszkleniach
  • wzrost pleśni i grzybów o drażniącym, rakotwórczym działaniu dla człowieka
  • pogorszone samopoczucie osób przebywających w wilgotnych pomieszczeniach – przemęczenie, bóle głowy
  • naruszenie konstrukcji obiektów przez nadmierne zawilgocenie materiałów budowlanych
  • problemy w procesach technologicznych wymagających utrzymywania odpowiedniej wilgotności powietrza

Wobec tego zbyt częste i zbyt długie zawilgocenie pomieszczeń niesie ze sobą wiele problemów. Co najczęściej jest ich przyczyną i jak można się ich pozbyć?

Skąd bierze się nadmiar wilgoci w pomieszczeniach i jak się jej pozbyć?

Przeważnie jest to efekt nadmiernej szczelności obiektu, na przykład przez stosowanie za szczelnej stolarki okiennej, wykorzystanie grubego docieplenia ścian, ale również trudności z wentylacją, czyli aktywnym odprowadzaniem zużytego powietrza z pomieszczeń i doprowadzaniem do nich powietrza świeżego z zewnątrz.

Określenie przyczyny powstawania nadmiaru wilgoci pozwala na jej efektywne zwalczenie. Czasami jednak w tych pomieszczeniach, w których do nadmiaru pary wodnej dochodzi wskutek procesów technologicznych czy danych warunków, stosuje się osuszacze przemysłowe, które pozwalają na jej aktywne usuwanie z powietrza.

W domach także można stosować osuszacze – są to wtedy nie osuszacze przemysłowe, ale osuszacze domowe o mniejszej wydajności działania dopasowane do domów i mieszkań.