Interaktywna

Blog informacyjny

Zdrowie

Czym są sztuczne łzy i kiedy warto je stosować?

Chociaż łzy najczęściej kojarzymy z tymi najbardziej emocjonującymi momentami w naszym życiu, to jednak oprócz wyrażania uczuć pełnią one jeszcze jedną ważną rolę – chronią gałkę oczną przed czynnikami zewnętrznymi.

Łzy, które nazywane są także cieczą łzową, są substancją o działaniu nawilżającym, oczyszczającym i zabezpieczającym powierzchnię rogówki oraz spojówkę oka. Skład łez to przede wszystkim woda, ale również niewielkie ilości soli, a także białek i naturalnych substancji bakteriobójczych.

Za produkcję łez odpowiedzialne są gruczoły łzowe. Łzy rozprowadzane są następnie po całej powierzchni gałki ocznej podczas mrugania powiekami, tworząc tak zwany film łzowy.

Zaburzenia w wydzielaniu łez

U niektórych osób może dojść do zaburzeń w wydzielaniu łez lub też do nieprawidłowego składu łez, dlatego nie tworzą one wtedy skutecznie działającego filmu łzowego. Najczęściej objawy takich zaburzeń to:

  • uczucie zmęczenia oczu
  • „piasek pod powiekami”
  • pieczenie i swędzenie oczu

Na nadmierną suchość oka, która nazywana jest też zespołem suchego oka, najbardziej narażone są osoby starsze, kobiety stosujące środki antykoncepcyjne i w okresie menopauzy, osoby pracujące przy komputerze, noszące soczewki kontaktowe, a także przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach lub zanieczyszczonym środowisku.

Sztuczne łzy – szybka ulga

Aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących zespołowi suchego oka stosuje się najczęściej tak zwane sztuczne łzy. Są to krople do oczu, których skład odpowiada naturalnemu składowi łez. W największej części sztuczne łzy składają się z wody, a także z soli oraz z substancji nawilżającej – hialuronianu sodu, który również wchodzi w skład filmu łzowego.

Regularne stosowanie kropli do oczu typu sztuczne łzy pozwala na szybkie pozbycie się suchości oka i zabezpiecza przed ponownym pojawianiem się dyskomfortu. Krople tworzą wtedy ochronny film na powierzchni gałki ocznej bez zaburzania ostrości widzenia.

Większość kropli tego rodzaju może być stosowana również u użytkowników soczewek kontaktowych twardych i miękkich bez potrzeby ich ściągania.