Interaktywna

Blog informacyjny

Biznes

3 zasady bezpiecznych zakupów dzieł sztuki

Chcesz zakupić dzieło sztuki, na przykład obraz, grafikę albo rzeźbę? W takim przypadku sprawdź nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak nabywać je bezpiecznie!

Chociaż spektakularne fałszerstwa dzieł sztuki już praktycznie się nie zdarzają, nie oznacza to jednak wcale, że osoby zainteresowane zakupem dzieł nie powinny mieć się na baczności. Kupowanie sztuki w dzisiejszych czasach także związane jest z ryzykiem. Możemy go jednak uniknąć. Na co zwrócić uwagę?

  1. Kupuj od zaufanych sprzedawców

Najważniejsze to znalezienie odpowiedniego sprzedającego, który oferuje dzieła sztuki. Może być to dom aukcyjny, galeria, ale również możemy zamawiać często dzieła bezpośrednio od twórców.

Dzisiaj bardzo popularne jest również kupowanie dzieł sztuki przez internet – możemy zamawiać je bez wychodzenia z domu, także przez uczestniczenie w wirtualnych aukcjach dzieł sztuki.

Jak rozpoznać zaufanego sprzedającego? Obecnie możemy posługiwać się internetem, aby błyskawicznie znaleźć opinie na jego temat. Wystarczy wpisanie do wyszukiwarki internetowej nazwy sprzedającego.

  1. Sprawdź zasady sprzedaży

Kolejnym ważnym punktem jest sprawdzenie zasad sprzedaży dzieła sztuki. Zobaczmy, kiedy może być ono wysłane, jak mamy uregulować płatność, jak dzieło jest zabezpieczane wtedy, gdy ma być dostarczone bezpośrednio do nas kurierem czy pocztą.

Sprawdzenie zasad sprzedaży ma szczególne znaczenie wtedy, gdy poszukujemy ofert przez internet. Jeśli nie znajdujemy ich na stronie sprzedawcy, lepiej zrezygnować z zakupu!

  1. Skonsultuj się z ekspertem

Jeśli zamierzamy zakupić wartościowe dzieło sztuki i wydać na ten cel sporą sumę, pamiętajmy również o tym, aby dla pewności najlepiej skonsultować z ekspertem wszelkiego rodzaju wątpliwości.

Pomoc mogą zaoferować nam rzeczoznawcy zajmujący się dziełami sztuki. To osoby, które przeprowadzają także ich wycenę i mogą wskazać, czy rzeczywiście skorzystanie z danej oferty jest tego warte. Możemy uniknąć wtedy poważnych strat, gdy dzieło będzie nieoryginalne lub będzie miało uszkodzenia!