Interaktywna

Blog informacyjny

Zdrowie

Twoje oczy często są zmęczone? Sprawdź, co na to zaradzić!

Zmęczone oczy to problem wielu osób, które pracują często przy komputerze albo wykonują precyzyjne prace. W jaki sposób możemy poradzić sobie z nadmiernym przemęczeniem narządu wzroku?

Na kondycję oczu wpływa wiele czynników zewnętrznych, ale również to, jaki jest nasz wewnętrzny stan zdrowia. Najczęściej to jednak my sami jesteśmy odpowiedzialni za niezbyt przyjemne przemęczenie oczu, które może objawić się między innymi jako ich nadmierne łzawienie, swędzenie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami.

Przemęczone oczy są najczęściej wynikiem:

  • długotrwałej pracy przy ekranie komputera
  • wpatrywania się ekran smartfona albo tabletu
  • pracy w zanieczyszczonym środowisku
  • przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach
  • zespołu tak zwanego suchego oka, czyli niedostatecznego wydzielania łez
  • nadmiernego przemęczenia, niedosypiania, stresu

Wobec tego problem zmęczonych oczu może dotknąć każdego z nas. W jaki sposób można mu zaradzić?

Sposoby na zmęczone oczy

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i odpoczynek dla oczu. Gdy pracujemy przed komputerem, po każdej godzinie spędzonej przed ekranem powinniśmy zrobić sobie przynajmniej 5 minut przerwy i w jej trakcie spojrzeć w dal i pomrugać powiekami.

Jeśli problemem jest klimatyzacja czy niekorzystne warunki pracy, na przykład w suchym pomieszczeniu, warto zastosować także specjalnej krople do oczu, które również będą pomocne u osób pracujących przy komputerze. Jakie krople na zmęczone oczy będą najlepsze? Warto wybrać krople typu sztuczne łzy, które zawierają składniki nawilżające, ochronne i regenerujące gałkę oczną.

Do wyboru mamy szeroką paletę różnych kropli do oczu, które możemy dopasować indywidualnie do swoich potrzeb i oczekiwań, na przykład możemy wybrać naturalne krople bez konserwantów, krople do oczu dla osób noszących soczewki kontaktowe.

Jeśli jedna problem zmęczonych oczu nie mija nawet przy wielokrotnym stosowaniu kropli do oczu, warto pomyśleć o odwiedzeniu okulisty. Lekarz będzie mógł zbadać wtedy dokładnie narząd wzroku i wskazać, co może być przyczyną takiego problemu.