Interaktywna

Blog informacyjny

Społeczeństwo

Dzisiejsze wychowanie

Kiedy obserwujemy najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czasami możemy dojść do przygnębiającego wniosku, że w czasach bezstresowego wychowywania pociech, dobre wychowanie jest już przeszłością. Także wśród starszych osób panuje przekonanie, że w dzisiejszych czasach dzieci stały się aroganckie i niegrzeczne. Co zrobić, by uniknąć takich zachowań u naszych milusińskich? Wystarczy wprowadzić do naszego domu kilka bardzo ważnych zasad. Regularne zwracanie uwagi na te proste rzeczy sprawi, że nasz skarb wyrośnie na kulturalnego, dobrze wychowanego człowieka. Zacznijmy od pierwszej z nich, którą jest szacunek do starszych. Nie jest to tak oczywiste jak się wydaje, ponieważ trzeba zauważyć, że do tego punktu możemy zaliczyć zarówno szanowanie babć, dziadków i innych dorosłych jak i starszego rodzeństwa. Należy jednak pamiętać o fakcie, że szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego wiek i zwracając się do naszego młodszego dziecka także powinniśmy kierować się tą zasadą.

Zwracajmy uwagę naszym skarbom na to, by mówiły „dzień dobry”.  Dla niektórych to oczywiste, ale niestety coraz częściej mama i tata zapominają o tej drobnostce, a ma ona ogromny wpływ na postrzeganie nie tylko malucha, ale przede wszystkim jego rodziców. To mała rzecz, ale potrafi od razu zmienić nastawienie drugiego człowieka. Kiedy poruszamy temat zwrotów grzecznościowych, nie możemy pominąć „magicznych słówek”, które mają ogromne znaczenie w życiu codziennym. Dziecko, które w razie potrzeby używa słów „przepraszam”, „proszę” i „dziękuję”, jest bez dwóch zdań dobrze wychowane, dlatego to tak bardzo istotne, by zwracać uwagę maleństwu na potrzebę używania powyższych zwrotów. Nie ma chyba nic gorszego, niż dziecko które używa przekleństw. Wulgaryzmy to rzecz zakazana nie tylko w przypadku dzieci, ale także rodziców. Pamiętajmy, że maluchy szybko podłapują „brzydkie słowa”. Kiedy już jednak dojdzie do sytuacji użycia takiego wyrazu, wytłumaczmy naszemu skarbowi dlaczego nie powinno go używać i za każdym razem gdy je powie przypominajmy o tym.

I ostatnia zasada bardzo często zapominana przez rodziców – „Jedz ładnie”. Co kryje się za tym dość ogólnym stwierdzeniem? Przede wszystkim nie mlaszczemy. Im szybciej dziecko nauczy się dobrych manier przy stole, tym łatwiej będzie mu stosować się do tych zasad w przyszłości. Ważne także, żeby nauczyć malucha szanować jedzenie. Niby banał, ale z drugiej strony tylko mamy wiedzą jak często ich pociechy bawią się posiłkami. Później, gdy jesteśmy zaproszeni na obiad, wymagamy od naszego, przyzwyczajonego do takiego jedzenia dziecka, aby zachowywało się inaczej, niż zwykle w domu i dziwimy się, że nasze prośby nie skutkują. Pamiętajmy, że wychowywanie to długi i ciężki proces, mający na celu przede wszystkim wypracowanie dobrych zachowań. Kiedy jednak będziemy systematycznie zwracać uwagę na powyższe sytuacje, sukces gwarantowany. Im więcej dobrych nawyków nauczymy nasze dziecko w dzieciństwie, tym łatwiej będzie mu sobie poradzić w dorosłym życiu.