Interaktywna

Blog informacyjny

Wyposażenie wnętrz

Stylowe i praktyczne – szafki medyczne do gabinetu

Doskonałe do przechowywania narzędzi, dokumentacji, leków oraz innych specyfików – szafki medyczne są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego gabinetu medycznego. Jak wybrać odpowiedni model?

W każdej placówce medycznej musi znaleźć się odpowiednia przestrzeń do przechowywania. W związku z tym producenci mebli medycznych posiadają w swoich ofertach szeroką gamę różnych szaf i szafek, które mogą posłużyć jako wsparcie w przechowywaniu różnych przedmiotów potrzebnych w gabinecie.

Jeśli także stoisz przed decyzją dotyczącą wyboru odpowiedniego wyposażenia medycznego tego rodzaju, zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Jaki rodzaj szafek wybrać?

Przede wszystkim szafki dobieramy w zależności od tego, w jakim celu mają być one używane. Do wyboru mamy zatem kilka różnych typów umeblowania tego rodzaju:

  • szafki kartotekowe – przeznaczone do przechowywania kartotek pacjentów oraz innego rodzaju dokumentacji
  • szafki na leki – najczęściej mają postać przeszkolonych witryn, które wyposażone są w zamki zabezpieczające przed ich otwarciem
  • szafki na kółkach – stosowane głównie przy stanowiskach diagnostycznych i zabiegowych, dzięki temu specjalista może mieć pod ręką potrzebne wyposażenie
  • szafki z półkami i z szufladami – niskie albo wysokie, stojące wykończone blatami albo wiszące, o ogólnym przeznaczeniu

Wobec tego szafki medyczne dobieramy w zależności od indywidualnych potrzeb danego gabinetu medycznego.

Czym powinna wyróżniać się dobra szafka medyczna?

Przy poszukiwaniu odpowiednich szafek medycznych powinniśmy także zwrócić uwagę na ich konstrukcję, która wpływa na funkcjonalność i solidność mebla.

Najczęściej szafki medyczne wykonuje się z płyt meblowych o gładkim wykończeniu, dlatego są one łatwe do utrzymania w czystości. Wykorzystanie tego materiału pozwala na uzyskanie efektu większej przytulności w gabinecie w przeciwieństwie do szafek metalowych.

Szafki wykonane z metalu są jednak trwalsze od tych z płyt – dobrze sprawdzają się w gabinetach zabiegowych, a także w recepcjach jako szafki kartotekowe.

Dobra szafka medyczna powinna być również łatwa w obsłudze, czyli powinna posiadać wysokiej jakości zawiasy oraz prowadnice umożliwiające sprawne otwieranie i zamykanie.

Warto także zwrócić wagę na odpowiednie zabezpieczenia w tych meblach, w których przechowuje się dokumentację.

Gdzie kupić szafki medyczne?

Aktualnie szafki medyczne do gabinetów można kupować nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również można zamawiać je całkowicie przez internet – wtedy umeblowanie będzie dostarczone do klienta pod wskazany przez niego adres na terenie całego kraju.