Interaktywna

Blog informacyjny

Zdrowie

Jak skrócić czas oczekiwania w kolejce na wizytę lub zabieg w szpitalu?

Długie kolejki do specjalistów oraz na zabiegi w szpitalach nie są niczym nowym. Są jednak sposoby na to, aby nie czekać na swoją kolej tak długo. O czym warto pamiętać?

Rok, dwa lata, a nawet dziesięć lat – to tylko przykładowy czas oczekiwania na wizyty u lekarzy oraz na prowadzenie niektórych zabiegów dla osób korzystających z powszechnego ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pacjenci nie chcą jednak czekać bardzo długo na wizytę, dlatego szukają sposobów na to, aby dostać się na wizytę w krótszym terminie. O czym warto wtedy pamiętać?

  1. Skontaktuj się z różnymi placówkami

Czas oczekiwania na konkretne zabiegi czy na konsultacje ze specjalistami może być naprawdę zróżnicowany w zależności od placówki. W niektórych kolejki są bardzo długie, w innych znacznie krótsze.

Warto wobec tego sprawdzić dostępne terminy w kilku różnych placówkach w okolicy, ale również, w miarę możliwości, sprawdzić je w nieco dalszych punktach.

  1. Skorzystaj z Informatora o Terminach Leczenia

Pacjenci korzystający z państwowego ubezpieczenia zdrowotnego mogą również sprawdzić dostępne terminy w Informatorze o Terminach Leczenia stworzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na stronie internetowej można sprawdzić czas oczekiwania na określone rodzaje świadczeń w konkretnych województwach oraz w całym kraju. Warto jednak wskazać, że terminy nie zawsze pokrywają się z ich rzeczywistą dostępnością.

  1. Regularnie sprawdzaj dostępność terminów

Zdarza się, że w niektórych placówkach pojawiają się wcześniejsze terminy, na przykład wtedy, gdy pacjent zapisał się do innego lekarza.

Gdy zależy nam na badaniu czy leczeniu w konkretnej placówce, warto od czasu do czasu zadzwonić do niej, aby sprawdzić, czy nie zwolniły się jakieś wcześniejsze miejsca. Nie wszystkie placówki informują pacjentów o dostępnych wcześniejszych terminach.

  1. Skorzystaj z leczenia prywatnego

Jeśli jednak terminy są bardzo odległe i nie chcemy czekać na wizytę u specjalisty albo na zabieg w szpitalu, warto sprawdzić ofertę prywatnych placówek medycznych – tutaj czas oczekiwania jest znacznie krótszy.