Interaktywna

Blog informacyjny

Budownictwo

Kiedy najlepiej prowadzić prace elewacyjne?

Prace elewacyjne powinno się prowadzić tylko wtedy, gdy panują odpowiednie ku temu warunki. O czym warto pamiętać?

Zbyt wysoka oraz zbyt niska temperatura, duże i częste wahania temperatur, opady – te warunki nie sprzyjają pracom elewacyjnym. Nie oznacza to jednak, że nie możemy bezpiecznie prowadzić ich także przy nieprzewidywalnej pogodzie. Najważniejsze to przestrzeganie zasad, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka niepowodzenia inwestycji.

Producenci materiałów przestrzegają, aby prowadzić prace elewacyjne w określonych warunkach atmosferycznych. Kiedy najlepiej je rozpocząć?

Idealna temperatura na prace elewacyjne

Najlepiej, aby prace elewacyjne odbywały się w okresie dobrej aury. Właśnie dlatego w Polsce wykonujemy je przede wszystkim w okresie od wiosny do jesieni z przerwą na zimę.

Optymalna temperatura na prace elewacyjne to od 5 do 25 stopni Celsjusza. Wobec tego wtedy, gdy panuje auta z takimi temperaturami, można wykonywać docieplenia, tynki oraz inne prace z elewacją.

Gdy temperatura będzie niższa, wówczas wydłuża się czas wiązania zapraw, co ma związek z większą wilgotnością powietrza. Wobec tego może się okazać, że materiały nie będą trwałe i będzie konieczne wykonanie poprawek.

Istnieje możliwość prowadzenia prac przy temperaturze niższej niż 5 stopni Celsjusza, ale tylko z wybranymi rodzajami materiałów, które mają tak zwany dodatek zimowy. Dzięki niemu materiały te zachowują odpowiednie właściwości nawet podczas chłodniejszych dni.

Ocieplanie domu – uwaga na deszcz!

Oprócz niekorzystnych temperatur problemem są także opady atmosferyczne. Gdy występują, nie zaleca się nakładania końcowych warstw systemów dociepleń, na przykład tynków czy farb elewacyjnych.

Dodatkowo, silny deszcz lub grad mogą mechanicznie uszkodzić materiały dociepleniowe, powodując duże straty. Przemoczona termoizolacja może być niezdatna do użytku – dotyczy to przede wszystkim wełny mineralnej!

Aby zapobiec takim sytuacjom, najczęściej elewację zabezpiecza się plandekami albo tunelami, które chronią ścianę przed dostępem do wody. Zabezpieczenia te stosowane są aż do momentu, w którym użyte materiały dobrze się zwiążą.

Prace elewacyjne mogą być także przyspieszone przez zastosowanie specjalnych dodatków przyspieszających wiązanie się materiałów, które nadają im również większą odporność na deszcz, na przykład zmniejszają ryzyko spłynięcia tynku.

Zatem wtedy, gdy planujemy prace elewacyjne, warto pamiętać o tym, jak ważne są odpowiednie warunki – tylko wtedy możemy liczyć na pełen sukces inwestycji!

Przy współpracy: urbredzi.pl