Interaktywna

Blog informacyjny

Dom i wnętrze

Jak modnie oświetlić salon?

Specjaliści od wystroju wnętrz zdają sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Starannie dobrane lampy potrafią uzupełnić aranżację, dodać jej charakteru oraz wprowadzić przytulną atmosferę. Jak modnie oświetlić salon, aby prezentował się atrakcyjnie, a przebywanie w nim było samą przyjemnością?

Odpowiednie światło ogólne

Niezależnie od tego, czy planujemy oświetlić sypialnię, kuchnie czy salon, warto uwzględnić w projekcie kilka różnych źródeł światła. Podstawowym rodzajem zawsze jest oświetlenie ogólne, które równomiernie oświetla całe pomieszczenie.

W modnych salonach o wysokich sufitach najlepiej sprawdzą się lampy wiszące. Mogę one przybierać formę klasycznego żyrandolu lub modelu wyposażonego w pojedynczy klosz. Reprezentacyjna część domu jest doskonałym miejscem, aby nieco zaszaleć z unikalnym kształtem lampy – warto więc postawić na lampy do salonu w kształcie kapelusza lub szyszki. W mniejszych minimalistycznych wnętrzach wyśmienitym wyborem na źródło światła ogólnego okażą się estetyczne plafony.

Oświetlenie punktowe w modnym salonie

To kolejny rodzaj oświetlenia, o którym nie można zapomnieć. Sprawia ono, że przestrzeń staje się praktyczna i funkcjonalna, tym samym zwiększając komfort życia domowników. Oświetlenie salonu punktowe powinno być skierowane na starannie przemyślane obszary salonu – na przykład na ławę, blat roboczy przy biurku lub ulubiony fotel, przy którym lubimy czytać książkę.

W tej sytuacji sprawdzą się wszelkiego rodzaju kinkiety oraz listwy punktowe. Aby zadbać o harmonie we wnętrzu, warto dopasować oświetlenie punktowe do ogólnego, tworząc spójny i estetyczny efekt końcowy.

Oświetlenie dekoracyjne – sposób na modny salon

Ostatni rodzaj oświetlenia pełni funkcję czysto dekoracyjną, jest jednak niemniej ważny. To on stanowi dopełnienie wnętrza, dzięki czemu prezentuje się ono zupełnie. Przykładem takiego oświetlenia mogą być stojące lampy, taśmy LED lub podświetlenia segmentów. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie nietuzinkowej lampy stołowej na komodzie lub niewielkie i nastrojowe kule dekoracyjne, które pomagają się wyciszyć i zrelaksować.