Interaktywna

Blog informacyjny

Budownictwo

Druk 3D i jego rola w usprawnianiu produkcji przemysłowej

Druk 3D obecny na rynku już drugą dekadę, coraz częściej jest postrzegany nie jako rozwiązanie dla pasjonatów, ale realne wsparcie producentów z różnych branż. Dziś coraz większa liczba przedsiębiorców dostrzega w tej technologii możliwości i potencjał, do niedawna zastrzeżone dla największych podmiotów na rynku. Jaka przyszłość czeka druk 3D?

Zalety wykorzystania druku 3D dla zakładów produkcyjnych

Dzięki wykorzystaniu drukarek 3D nawet mniejsze zakłady mogą zwiększyć swoją niezależność i w większym stopniu bazować na własnej produkcji. Brakujące elementy produkowanych podzespołów lub uszkodzone części maszyn można zastąpić samodzielnie wydrukowanym elementem – jakość wydruków 3D wzrosła na tyle, że pozwala obecnie na zastosowanie komercyjne. Materiały wykorzystywane do obróbki, jak np. PA 12, PA 11 czy TPU zapewniają parametry produktów umożliwiające konkurowanie z powstającymi we wtryskiwarkach, a także aluminiowymi czy stalowymi, których produkcja i obróbka generowała znacznie wyższe koszty. Różnica w porównaniu z formowaniem wtryskowym może wynosić nawet 90% ceny, a czas potrzebny na wdrożenie nowych elementów maszyn ulec kilkunastokrotnej redukcji.

Wydruki 3D zazwyczaj ważą zdecydowanie mniej niż ich metalowe czy aluminiowe odpowiedniki, przy zachowaniu porównywalnych parametrów wytrzymałościowych. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii możliwe jest szybsze reagowanie na pojawiające się wyzwania, nawet na niespodziewane uszkodzenia wykorzystywanych maszyn (brakujące elementy również można wyprodukować we własnym zakresie). Znika konieczność magazynowania części zamiennych, co generuje kolejne oszczędności – zarówno w posiadanej przestrzeni, jak i zamrożonych aktywów finansowych.

3D – rewolucja przyszłości już dziś dostępna dla każdego

Już dzisiaj widać silny i wyraźny trend polegający na wykorzystywaniu zdobyczy techniki w wypracowywaniu przewag konkurencyjnych. Tego typu rozwiązania z pewnością będą plasować wykorzystującą je firmę wśród awangardy zakładów przemysłowych w przyszłości.