Interaktywna

Blog informacyjny

Zdrowie

Najpopularniejsze rodzaje psychoterapii

W dzisiejszych czasach psychoterapia staje się czymś bardzo powszechnym. Swojego psychoterapeutę mają celebryci, politycy czy aktorzy. Co ciekawe, terapie takie nie pełnią tylko funkcji uleczającej, ale mogą też odgrywać skuteczną rolę wspierającą, aby wydobywać potencjał wewnętrzny. Jakie są najpopularniejsze rodzaje psychoterapii?

Terapia poznawczo-behawioralna

Jest jedną z najbardziej przebadanych oraz najpopularniejszych rodzajów terapii. Wywodzi się z przeświadczenia, że dane zaburzenia to efekt wyuczonych reakcji na konkretne bodźce. Jej celem jest więc oduczenie niepożądanych reakcji, zmiana sposobu myślenia, a następnie wypracowanie nowych zachowań. Podczas terapii poznawczo-behawioralnej pacjent zdobywa nowe umiejętności, dzięki którym będzie mógł rozwiązywać swoje problemy. Za jej pomocą najlepsze rezultaty można osiągnąć w trakcie leczenia lęków, depresji, zaburzeń odżywiania czy stresu pourazowego. 

Terapia humanistyczna

To druga bardzo popularna terapia, która zakłada, że każdy człowiek posiada dużo talentów i zdolność, niektórzy ludzie jednak nie wykorzystują tego potencjału do samorozwoju. Podczas niej pacjenta traktuje się z dużym zrozumieniem oraz empatią. Psychoterapeuta wyjaśnia, że jego problemy biorą się z tego, że stosuje w życiu wartości i normy, które kłócą się z jego potrzebami. Terapia humanistyczna jest skuteczna w przypadku zaburzeń takich jak nerwice, depresja czy stany lękowe. Pomaga poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa – takimi jak przemoc w rodzinie. Dzięki niej każdy człowiek może ulepszyć swoje relacje z nimi i zbudować szczęśliwy związek.

Psychoterapia systemowa

W tego rodzaju terapii uczestniczy kilka osób – najczęściej małżeństwo lub rodzina. Jej celem jest poprawa relacji między osobami w danym związku. Służy usprawnieniu komunikacji, nakreśleniu odpowiednich zasad oraz struktur, dzięki czemu dany system będzie działał właściwie. Psychoterapia systemowa sprawdza się w rozwiązywaniu problemów małżeńskich oraz wychowawczych. Stosuje się ją również w sytuacjach emocjonalnych kryzysów – po śmierci bliskiej osoby lub rozwodzie.