Interaktywna

Blog informacyjny

Budownictwo

Silikon i jego zastosowanie w przemyśle

Silikon to syntetyczny polimer charakteryzujący się strukturą siloksanów. W praktyce znamy go jako masę uszczelniającą lub uszczelniająco-klejącą. Kojarzy nam się z pracami wykończeniowymi. Ze względu na swoje właściwości wyróżnia się silikony kwaśne i neutralne. Co kryje się za tymi pojęciami?

Silikony neutralne to bezzapachowe materiały o obojętnym odczynie chemicznym. Zaliczają się do nich silikony sanitarne, budowlane oraz do szkła.

Silikony kwaśne są bardziej wytrzymałe od neutralnych, lepiej tolerują wysoką temperaturę i wilgoć, a czas ich wiązania jest krótszy. Podczas aplikacji wyczuwalny jest specyficzny zapach octu. Ich wadą jest ich kwaśny odczyn, który warunkuje ich reaktywność z materiałami zasadowymi takimi jak wapno. Ich przyczepność do tworzyw sztucznych nie jest duża.

Silikony posiadają wiele cech, które zagwarantowały im szerokie zastosowanie w przemyśle. Z silikonu wykonuje się uszczelki, profile, oleje i smary, implanty medyczne, soczewki kontaktowe, cewniki, formy. Stosuje się je również w kosmetykach do włosów i twarzy, pełnią fukcję wypełniającą, ochronną, nabłyszczającą. Popularne są również węże silikonowe.

Produkty ostatniego typu, by spełniały swą funkcję, wyróżniają się starannie dobranymi parametrami. Węże silikonowe charakteryzuje wysoka sprężystość i wytrzymałość na skrajne temperatury, utlenianie i czynniki pogodowe. Są obojętne chemicznie i nie ulegają przebiciu. Można stosować je w instalacjach z parą niskociśnieniową. Ponadto nie są im straszne promieniowania UV, podczerwień ani nadczerwień.

Na rynku dostępny jest szereg produktów silikonowych dopasowanych do potrzeb każdego konsumenta.