Interaktywna

Blog informacyjny

usługi

Jak wybrać odpowiedni dom opieki dla seniora?

Domy opieki dla seniorów są miejscami, które zapewniają starszym osobom bezpieczną, godną i szczęśliwą starość. Z prognoz demograficznych wynika, że z czasem takie miejsca będą coraz bardziej potrzebne. Co więc brać pod uwagę wybierając odpowiedni dom opieki dla bliskiej nam osoby?

 

Jak wybrać dom opieki dla senior?

 

Decydując się na konkretną placówkę, warto szukać miejsca znajdującego się w pobliżu bliskich członków rodziny – dzięki, temu w każdej chwili będą mogli odwiedzić seniora, aby nie czuł się samotny lub pozostawiony. Miejsce takie powinno być wpisane do urzędowego rejestru, co gwarantuje, że spełnione w nim zostały nim wszelkie standardy architektoniczne oraz podlega regularnym kontrolom. Oczywiście, warto odwiedzić całodobowy dom seniora Łódź również osobiście. Podczas takiej wizyty należy zwrócić uwagę na kilka czynników – między innymi jak wygląda łazienka i stołówka czy budynek ma windę oraz zapewnia opiekę całodobową. Dobrze jest też zobaczyć przykładowe menu na jeden tydzień i spytać czy można dopasować je do indywidualnych potrzeb seniora. Do bardzo ważnych kwestii należy również to, jak często przychodzi lekarz czy dom współpracuje z wykwalifikowanymi pielęgniarkami oraz czy w pobliżu znajduje się przychodnia. Jeżeli budynek znajduje się z dala od miejsca zamieszkania rodziny, warto upewnić się czy posiada dostęp do Internetu, dzięki czemu można będzie utrzymywać kontakt z seniorem również przez komunikatory internetowe. W niektórych ośrodkach pacjent może zabrać ze sobą swoje meble lub nawet psa czy kota.

 

Jakie są alternatywy?

 

Domy opieki chociaż zapewniają kompleksową opiekę nad seniorem, wiążą się z wyrwaniem go ze środowiska oraz warunków, do których jest przyzwyczajony – a co jak wiadomo, stanowi duże wyzwanie w przypadku osób w podeszłym wieku. Dlatego, jeżeli senior potrzebuje jedynie wsparcia w codziennym życiu, można skorzystać z usług świadczonych przez ośrodki pomocy społecznej, znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania. Rozwiązanie takie jest także o wiele tańsze.