Interaktywna

Blog informacyjny

usługi

Demencja starcza – co musisz o niej wiedzieć?

Demencja starcza to jedna z najpowszechniejszych chorób dotykających ludzi w podeszłym wieku. Rozwija się niepostrzeżenie na początku nie dając wyraźnych objawów przez wiele lat.  Z czasem coraz bardziej obniża jakość życia osoby chorej i bliskich, którzy z nią mieszkają. Co warto wiedzieć o demencji starczej i jakie są jej objawy?

Czym jest demencja starcza?

Demencja starcza wywołuje nieodwracalne zmiany w mózgu, upośledzając funkcje poznawcze. Najczęściej zaczyna się rozwijać po 60 roku życia, chociaż spotyka się osoby, u których objawy pojawiają się wcześniej. Główne przyczyny demencji to choroba Alzheimera lub Parkinsona. Niekiedy problemy z koncentracją spowodowane są rosnącym w mózgu guzem lub mogą być wynikiem chorób endokrynologicznych i zaburzeń metabolicznych. Do demencji przyczynia się nadużywanie alkoholu oraz życie w przewlekłym stresie. Jak można zdiagnozować tę chorobę? Najczęściej niezbędna jest wizyta u neurologa, który przeprowadzi z pacjentem wywiad, a następnie zaleci wykonanie badań takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy.

Objawy demencji

Zwykłe rozkojarzenie lub problemy z koncentracją pojawiają się u każdego, kto prowadzi intensywny tryb życia. Jednak choroba, jaką jest demencja, nie jest jedynie stanem przejściowym, która mija po odpowiedniej dawce odpoczynku. Wiąże się ona z upośledzeniem pracy mózgu. W początkowym stanie demencji chory może zapominać słowa, daty ważnych wydarzeń lub miewać zmienne nastroje. Często unika spotkań z innymi i pojawiają się u niego również oznaki depresji. Z czasem choroba coraz bardziej się rozwija, choremu towarzyszy brak apetytu, coraz poważniejsze braki w słownictwie i zaburzenia pamięci, a nawet zaburzenia równowagi. Najczęściej senior bez problemu opowie historię sprzed wielu lat, ale już nie pamięta co działo się wczoraj. W ostatniej fazie demencji pacjent nie jest w stanie samodzielnie jeść, nie rozpoznaje bliskich oraz wymaga całodobowej opieki.

Jak można zapobiegać demencji? Duże znaczenie ma każdy trening pamięci oraz dbanie o zdrowy styl życia, czyli odpowiednią dawkę snu i aktywności fizycznej oraz zrównoważona dieta.