Interaktywna

Blog informacyjny

Transport i logistyka

Transport FTL i LTL – różnice, wady i zalety

Wśród najważniejszych określeń w branży transportowej, które każdy rozpoczynający przygodę z tym działem powinien znać, bez wątpienia znajdują się określenia FTL i LTL. Czym są i co oznaczają? Jakie są zalety każdego z rozwiązań?

FTL i LTL – różnice, wady i zalety

FTL oznacza Full Truck Load i oznacza ładunki całopojazdowe, czyli takie, które zajmują cały samochód, podczas gdy LTL to Less Truck Load, czyli ładunki zajmujące część przestrzeni towarowej samochodu. Odnosi się to głównie do przewozu tzw. towarów drobnicowych.

Zaletą FTL jest oddanie do dyspozycji klienta całkowitej przestrzeni ładunkowej, dzięki czemu to on decyduje o jej aranżacji i pozwala na przewiezienie dużej ilości towaru oddzielonej od innych ładunków. Ponadto to właśnie klient decyduje o dokładnej trasie przejazdu, a sam transport odbywa się znacznie szybciej (brak przeładunków po drodze).

Transport LTL jest chętnie wykorzystywany przez osoby zlecające przewóz mniejszej ilości towaru, który nie wymaga specjalnych warunków i może być przewożony w jednym kontenerze z innymi produktami. To np. popularne ładunki paletowe, które pozwalają na przewiezienie ładunku zajmującego niewiele miejsca. Zaletą tego rozwiązania są niższe ceny przewozu, co wynika z rozbicia kosztów przewozu na kilka ładunków. W zamian za to należy pogodzić się z nieco dłuższym czasem dostawy – niekiedy towar spędza w magazynie nawet kilka dni, zanim uda się zebrać wystarczającą liczbę zleceń do załadowania samochodu ciężarowego. Nierzadko dostawa nie jest realizowana tylko jednym pojazdem, co wymusza przeładunki, które także wydłużają czas doręczenia przesyłki.

Która metoda jest dla Ciebie?

Na tak postawione pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od wielu czynników – m.in. od wielkości zamówienia, terminu dostawy, czy specjalnych warunków, jakie są wymagane podczas transportu. Obie metody mają swoje mocne i słaby strony i doskonale się uzupełniają, dzięki czemu każdy z klientów może skorzystać z usługi dostosowanej do jego potrzeb.