Interaktywna

Blog informacyjny

Reklama i Marketing

Nowe media społecznościowe – czym się różnią od już istniejących?

Media społecznościowe zmieniły kulturę współczesną, wpłynęły na sposób życia, komunikacji i funkcjonowania każdego z nas. Stały się na tyle istotną częścią życia współczesnego człowieka, że sprawdzenie wszelkich aktywności w serwisach społecznościowych bardzo często jest pierwszą czynnością wykonywaną zaraz po przebudzeniu i ostatnią, wykonywaną tuż przed zaśnięciem.

Jednym z najbardziej popularnych serwisów społecznościowych jest Facebook, skupiający ok. 2,2 miliarda użytkowników. I choć oferuje możliwość natychmiastowej komunikacji, daje poczucie przynależności do różnych społeczności i grup o podobnych zainteresowaniach, stwarza możliwość odkrywania nowych idei i poznawania nowych ludzi oraz wyrażania siebie oraz zapewnia spersonalizowaną rozrywkę, powstające nowe platformy cieszą się także dużym zainteresowaniem.

Nowe media społecznościowe także mają swoje zalety i wady. Do niewątpliwych i najważniejszych walorów należy zaliczyć to, że ich platformy są w większości dedykowane dla urządzeń mobilnych. Młodzi ludzie, którzy lubią być zawsze dobrze poinformowani w każdym miejscu i o dowolnej porze mogą sprawdzić, co ciekawego wydarzyło się w wirtualnym świecie. Kolejną ważną zaletą nowych mediów jest dostępność dla każdego użytkownika, szybkość działania i rozpowszechniania oraz ogromny zasięg.

Do wad, z czego nie każdy użytkownik serwisu społecznościowego zdaje sobie sprawę, należy zaliczyć to, że media społecznościowe „zbierają” informację o użytkownikach – ich preferencjach, wyszukiwanych frazach, oraz to, że w internecie nic nie ginie – niewłaściwie zamieszczone treści zostają w nim na zawsze.

Nowe media społecznościowe skierowane są głównie do młodych ludzi, dlatego dostarczają narzędzia ułatwiające kreowanie swojego wizerunku tj. nowoczesne, proste technologie, dzięki którym można tworzyć ciekawe filmiki, relacje, zdjęcia. Nowe media społecznościowe, wykorzystywane w umiejętny sposób, mogą wspierać duchowy, psychiczny, także moralny i intelektualny rozwój.