Interaktywna

Blog informacyjny

Społeczeństwo

O czym pamiętać przy nauce gry na gitarze

Postanowiłeś nauczyć się gry na jakimś instrumencie i po długim czasie pełnym pytań i wątpliwości, podjąłeś decyzje, że będzie to gitara? Świetnie masz już za sobą pierwszą ważną decyzje! Pamiętaj jednak, że początki nigdy nie są łatwe. Statystyki pokazują, że bardzo wiele osób postanawia zrezygnować z nauki już po 3 miesiącach. Jak tego uniknąć? Poznaj nasze wskazówki.

Jak rozpocząć przygodę z gitarą?

Wiele osób zniechęca się do gry na gitarze, ponieważ od razu chce uczyć się swoich ulubionych piosenek. Chociaż może to stanowić motywację, na początku należy pogodzić się z tym, że niektórych utworów nie będziesz w stanie zagrać. Dołóż starań, aby najpierw skupić się na podstawach i nabrać solidnych fundamentów, a dopiero potem będziesz grał solówki. Co oznacza to w praktyce, aby skupić się na fundamentach? Podczas grania prostej melodii, stopniowo wprowadzaj kolejne techniki oraz wyzwania dopasowane do Twojego poziomu. Poznaj akordy zarówno grane na otwartych strunach, współbrzmienie, jak i osobno. Dojdź do perfekcji, jeśli chodzi o równoległe wykorzystanie kostki, jak i palców prawej ręki. Miej świadomość tego, że systematycznie ćwicząc i podnosząc trudność, osiągniesz podstawowe umiejętności dopiero w przeciągu 6 – 12 miesięcy.

Początki gry na gitarze – o czym jeszcze musisz pamiętać?

O czym jeszcze należy pamiętać, podczas nauki gry na gitarze? Od samego początku przykładaj się do poprawnego układania palców i kostki oraz dobrej techniki – nawet jeżeli to tylko ćwiczenia. Jest to ważne, ponieważ, trudno wykorzenić błędy, do których już się przywykło – niekiedy może to zająć nawet kilka lat. O wiele lepszym rozwiązaniem jest podejście do tematu profesjonalnie. Nie jesteś pewien, czy wszystko wykonujesz poprawnie? Raz na jakiś czas zdecyduj się na kilka lekcji z profesjonalnym gitarzystką lub poproś o pomoc znajomego, który specjalizuje się w tym temacie. Pamiętaj o jeszcze jednym punkcie – zawsze graj na nastrojonej gitarze, w ten sposób zadbasz o kształcenie swojego słuchu.