Interaktywna

Blog informacyjny

Wyposażenie wnętrz

Energooszczędne oświetlenie domu

Ekonomia i ekologia to ostatnio bardzo modne pojęcia. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że warto dokładać starań, aby dbać o nasze środowisko naturalne. Tak naprawdę nawet drobne zmiany w życiu jednego człowieka potrafią dużo zmienić. Od czego więc zacząć? Na przykład od wymienienia tradycyjnych żarówek w domu, na oświetlenie energooszczędne. Dowiedz się, dlaczego to dobre rozwiązanie.

Oświetlenie energooszczędne – na czym polega?

Jeszcze kilkanaście lat temu standardowym oświetleniem w każdym domu były tradycyjne żarówki, które pobierały dużo prądu i trzeba je było regularnie wymieniać. Teraz nastała jednak doba nowoczesnych technologii, co zrewolucjonizowało również branżę oświetleniową. Na jakich zasadach działają więc żarówki energooszczędne? Dostępne są różne rodzaje oświetlenia energooszczędne – najpopularniejsze jest to w kształcie spirali. Świecenie jest możliwe dzięki zjawisku wyładowania jarzeniowego, które zostaje pobudzone przez efekt promieniowania ultrafioletowego. Następnie jest ono przetwarzane na światło za pomocą znajdującego się wewnątrz żarówki luminofora. Taka budowa sprawia, że mogą one emitować światło w zimnej lub ciepłej barwie. W żarówkach energooszczędnych nierzadko znajduje się też rtęć, a ich włączenie odbywa się poprzez układ zapłonowy – warto więc pamiętać, że nie są przystosowane do ciągłego wyłączania i włączania.

Żarówki energooszczędne – dlaczego warto?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup oświetlenia energooszczędnego. Dlaczego cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem? Głównie ze względu na swój proekologiczny charakter. Takie żarówki są o wiele trwalsze, więc nie trzeba cały czas ich wymieniać, co niepotrzebnie przyczynia się do generowania dużych ilości śmieci. Co więcej, zużywają o wiele mniej prądu, więc pozwalają domownikom na ograniczenie comiesięcznych wydatków. W ostatnich latach oświetlenie energooszczędne staje się też coraz łatwiej dostępne – znajdziesz je praktycznie w każdym sklepie. W dodatku tradycyjne żarówki stopniowo są wycofywane z rynku, co ułatwia dokonywanie mądrych wyborów.